W Żołyni wyświetlą film o S. Szukalskim, "dziadku" L. Di Caprio
Plakat

Wyjątkowe wydarzenie kulturalne odbędzie się jutro (17 marca) w Żołyni. W Gminnym Ośrodku Kultury zostanie zaprezentowany film dokumentalny pt. "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego".

Sławny rzeźbiarz Stanisław Szukalski, w okresie międzywojennym założył grupę artystyczną, do której należał m.in. malarz Franciszek Frączek, czyli Słońcesław z Żołyni.

Jak powiedziała nam dyrektor GOK Magdalena Kątnik-Kowalska, prezentacja filmu właśnie w Żołyni będzie okazją do przypomnienia znakomitego krajana, malarza i grafika Franciszka Frączka, który utożsamiał się z credo artystycznym grupy "Szczep Rogatych Serc" założonej przez Szukalskiego. Twórcy grupy czerpali inspirację z kultury Słowian.

Film "Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego" powstał w ubiegłym roku, a w jego produkcję był zaangażowany Leonardo Di Caprio, dla którego Szukalski był "polskim dziadkiem". Rzeźbiarz spędził większą część życia w Stanach Zjednoczonych i był zaprzyjaźniony z rodziną hollywoodzkiego aktora.

Pokaz filmu rozpocznie się jutro o godz. 15 w GOK w Żołyni.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 23 Paź, 2019
  Mistrzowscy fryzjerzy z Dębicy
  Mistrzowscy fryzjerzy z Dębicy
   Fryzjerscy Mistrzowie Świata z Podkarpacia już rozpoczęli przygotowania do przyszłorocznych Mistrzostw Polski w Poznaniu.Aleksandra Machnik i Gniewomir Kuczyński z Dębicy...
 • 23 Paź, 2019
  Nie wolno palić liści!
  Nie wolno palić liści!
  Od 100 do 500 złotych grozi za spalanie suchych liści i innych odpadów zielonych na działkach i w przydomowych ogrodach....
 • 23 Paź, 2019
  Sąd Okręgowy potwierdza wyrok dla byłego prezydenta Tarnobrzega
  Sąd Okręgowy potwierdza wyrok dla byłego prezydenta Tarnobrzega
  Rok i 4 miesiące więzienia dla byłego prezydenta Tarnobrzega. Tak zdecydował tamtejszy Sąd Okręgowy w trybie odwoławczym. Oprócz wymiaru kary...

1 komentarz

 • Observator 16 Mar, 2019

  Brawo dla GOK i Pani Dyrektor w Żołyni za działalność i zaangażowanie w zakresie przypomnienia i upamiętnienia żołyńskich rodaków- artystów, którzy tworzyli nie tylko w Kraju, ale również poza granicami Ojczyzny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj