Gen. Tomasz Bąk o Polsce w NATO
fot. mm

Proces akcesji Polski do Paktu Północnoatlantyckiego wymagał wielu zabiegów zarówno dyplomatycznych, jak i wojskowych - powiedział w dwudziestolecie członkostwa Polski w NATO w naszym programie generał Tomasz Bąk. Ekspert do spraw bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przypomniał, że pojawiały się wówczas również inne koncepcje - od neutralności Polski po tworzenie regionalnych sojuszy Państw Europy Środkowo-Wschodniej. 

Pierwsze kontakty polskich żołnierzy z żołnierzami z państw NATO pojawiły się jeszcze w okresie przedakcesyjnym - m.in. w ramach programu "Partnerstwo dla pokoju", a pierwsza misja polskiej armii rozpoczęła się jeszcze przed oficjalnym przyjęciem Polski do Paktu - w Bośni i Hercegowinie w roku 1996 - dodaje generał Bąk. 

Obecnie w stosunkach międzynarodowych mamy do czynienia z dużymi napięciami między Rosją a NATO, co wymaga zmiany strategii Paktu w postaci zwiększenia wydatków na cele wojskowe oraz odpowiedzi na zagrożenia pojawiające na kierunku wschodnim - dodał generał Bąk.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj