Rzeszowska kuria: Staramy się realizować zalecenia dotyczące walki z pedofilią
od lewej: Tomasz Nowak, rzecznik prasowy rzeszowskiej kurii diecezjalnej i Piotr Steczkowski, kanclerz rzeszowskiej kurii diecezjalnej fot. Roman Adamski

Kanclerz rzeszowskiej kurii diecezjalnej uznał za krzywdzące i niesprawiedliwe opinie jakoby biskup rzeszowski chroni pedofilów i nie przestrzega prawa. Takie tezy pojawiły się m.in. w świeckim raporcie o pedofilii w polskim kościele przedstawionym ostatnio papieżowi.

Ksiądz Piotr Steczkowski oświadczył, że biskup Jan Wątroba stara się realizować zalecenia dotyczące walki z pedofilią. Najważniejsze działania zostały przedstawione podczas konferencji prasowej "Ochrona małoletnich przed nadużyciami seksualnymi osób duchownych oraz postępowanie wobec grzechu i przestępstwa pedofilii w praktyce diecezji rzeszowskiej".

Kanclerz podkreślił, że "w diecezji rzeszowskiej nie było, nie ma i nie będzie żadnego ukrywania czy też ochraniania duchownych dopuszczających się przestępstw seksualnych". Zapewnił, że "każdy przypadek był, jest i będzie traktowany ściśle według przepisów karnego państwowego i prawa kanonicznego".

Odnosząc się do sprawy kapłana z Małej koło Ropczyc - Piotr Steczkowski przedstawił wypis z krajowego rejestru karnego potwierdzający, że w świetle prawa ksiądz Roman Jurczak jest osobą niekaraną, ponieważ wyrok uległ zatarciu.

Kanclerz przypomniał, że zgłoszenia dotyczące pedofilii przyjmuje działający od prawie czterech lat delegat diecezjalny ks. Janusz Sądel i są one analizowane przez świecki zespół psychologów, psychiatrów i prawników. Jak powiedział kanclerz - w tym czasie zgłoszone zostały trzy przypadki: jeden okazał się pomówieniem, drugi bada prokuratura, a trzeci - zakończył się wyrokiem 1,5 roku więzienia dla księdza Pawła T. W tej sprawie toczy się jeszcze postępowanie apelacyjne

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj