ZNP, NSZZ „Solidarność” i Podkarpacki Kurator Oświaty o planowanym strajku nauczycieli
Małgorzata Rauch i Bogusława Buda Fot. I.Piętak

Prezes podkarpackiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego zapewnia, że ewentualny ogólnopolski strajk nauczycieli w kwietniu nie będzie wymierzony w uczniów. W ten sposób Stanisław Kłak odniósł się na naszej antenie do pojawiających się zarzutów, że termin strajku uniemożliwi przeprowadzenie egzaminów końcowych dla gimnazjalistów i ósmoklasistów. W audycji „Jestem za, jestem przeciw” Stanisław Kłak był uczestnikiem (telefonicznym) dyskusji z obecnymi w studiu: Podkarpackim Kuratorem Oświaty Małgorzatą Rauch i przewodniczącą regionalnej sekcji oświaty i wychowania NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie Bogusławą Budą. ZNP zamierza rozpocząć strajk bezterminowy 8 kwietnia, na dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym i tydzień przed egzaminem ósmoklasistów.

Zaniepokojenie terminem strajku wyraziła Kurator Małgorzata Rauch, według której trudno będzie wytłumaczyć odświętnie ubranym uczniom, jacy pojawią się na egzaminie, że go nie będzie z powodu strajku nauczycieli. Podkarpacki Kurator Oświaty wyraziła przekonanie, że egzaminy się odbędą, bo jest to w interesie nauczycieli, dla których prestiż zawodowy, oprócz finansów, zbudowany jest na zaufaniu i szacunku w lokalnym środowisku. Małgorzata Rauch dodała, że gdyby egzamin gimnazjalny, czy ósmoklasistów nie odbył się z powodu strajku, to uniemożliwi to przeprowadzenie rekrutacji do szkół wyższego typu. Przypomniała, że egzaminy szkolne mają charakter egzaminów państwowych przeprowadzanych przez specjalnie do tego celu powołaną Centralną Komisję Egzaminacyjną i zapewniają porównywalność wyników w różnych szkołach. „Jeżeli egzaminy się nie odbędą, nawet, jeśli by się nie odbyły w dziesięciu tylko szkołach, czy w piętnastu, czy w stu, czy w tysiącu (…), to związki zawodowe pewnie staną się odpowiedzialne za tę sytuację i będą autorami wielkiego chaosu” – stwierdziła Podkarpacki
Kurator Oświaty.

Według Stanisława Kłaka, gdyby okazało się, że strajk dojdzie do skutku i utrudni przeprowadzenie egzaminów, to są rozwiązania prawne, jakie pozwoliłyby ominąć przy rekrutacji oceny z egzaminu, a wziąć pod uwagę jedynie oceny na świadectwie. Zaznaczył również, że decyzja o tym, czy strajk się odbędzie, zapadnie po trwającym do 25 marca referendum strajkowym. Prezes podkarpackiego ZNP przypomniał, że członkowie Związku domagają się podwyżki płac o tysiąc złotych.

Również oświatowa „Solidarność” domaga się kilkuset złotych podwyżki. Przewodniczącą rzeszowskiej sekcji oświaty i wychowania NSZZ „Solidarność” Bogusława Buda potwierdziła, że jej Związek też rozważa akcję protestacyjną w kwietniu, ale liczy jeszcze na pozytywne efekty rozmów z rządem. I dodała: „poprzednie rządy nie widziały społeczeństwa, a nauczyciele powinni być doszacowani i otrzymywać godną płacę”.

Z kolei Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch w trakcie dyskusji antenowej przypomniała, że w ramach podwyżki realizowanej przez obecne Ministerstwo Edukacji Narodowej, nauczyciele otrzymają w sumie 508 złotych.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 06 Mar, 2019

    Typowe politykierstwo i regulowane sterowanie nastrojami w szkołach. Nie mówi się o poziomie nauczania i jego wynikach. Opublikowane wyniki kontroli NIK wskazują np. na niski poziom nauczania matematyki w szkołach co ma odzwierciedlenie w słabych wynikach egzaminów maturalnych z tego przedmiotu. Z tego tytułu wnioskuje się o usunięcie matematyki z matur. Czyli rozważa się skutki a nie przyczyny przez nauczycieli.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj