Pamiętają o pułkowniku Leopoldzie Lisie Kuli
fot. archiwum

Podkarpaccy "Strzelcy" obchodzą 100. rocznicę śmierci pułkownika Leopolda Lisa Kuli. Cykl obchodów rozpoczęło wczoraj (wtorek 05.03) złożenie przez członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Leopolda Lisa Kuli na rzeszowskim cmentarzu Pobitno.

Druga część obchodów odbędzie się jutro (czwartek 7.03). Rozpocznie ją o. 9.00 okolicznościowe spotkanie w auli rzeszowskiego II LO im. pułkownika Leopolda Lisa Kuli. O 12.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza święta w kościele Farnym w Rzeszowie, podczas której uroczyste przyrzeczenie złożą strzeleckie "Orlęta".

Główna część obchodów odbędzie się o 13.00 pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa Kuli na Placu Farnym. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej i odegraniu Mazurka Dąbrowskiego przyrzeczenie strzeleckie złożą dziewczęta i chłopcy z Jednostek Strzeleckich Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego. Później, po okolicznościowych przemówienia, Apelu Pamięci i salwie honorowej uroczystość zakończy złożenie pod pomnikiem wieńców i wiązanek kwiatów, oraz pokaz sprawności strzelców i defilada pododdziałów strzeleckich.

Pułkownik Leopold Lisa Kula urodził się 11 listopada 1896 roku w Kosinie. Od młodych lat związany był z organizacjami stawiającym sobie za cel walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Był skautem, członkiem Związku Strzeleckiego, żołnierzem Legionów oraz Polskiej Organizacji Wojskowej. Podczas walk polsko-ukraińskich w Galicji Wschodniej został ciężko ranny, prowadząc w nocy z 6 na 7 marca 1919 roku swoich żołnierzy do ataku na zajęte przez oddziały ukraińskie miasteczko Torczyn, tam też po kilku godzinach zmarł.

Został pośmiertnie awansowany do stopnia podpułkownika, a następnie pułkownika. Uroczystości pogrzebowe pułkownika Leopolda Lisa Kuli rozpoczęły się 13 marca 1919 roku w Warszawie, po nich przewieziono trumnę do Rzeszowa, gdzie 16 marca odbył się jego pogrzeb. Spoczął na rzeszowskim cmentarzu Pobitno, a jego pogrzeb stał się wielką patriotyczną manifestacją.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj