Unijne wydatki na rolnictwo nie mogą być zmniejszane - mówi premier
Fot. Archiwum

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczy Europejskim Forum Rolniczym w podrzeszowskiej Jasionce, mówił, że unijne wydatki na rolnictwo nie mogą być w kolejnym budżecie zmniejszane. Szef polskiego rządu bierze udział w debacie pod nazwą "polityka zrównoważonego rozwoju szansą dla obszarów wiejskich w Polsce”, dotyczącej m.in. Wspólnej Polityce Rolnej po roku 2020. 
Premier Morawiecki zaznaczył, że z punktu widzenia Warszawy, wydatki na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich powinny pozostać na dotychczasowym poziomie, także po brexicie. Londyn był jednym z największych płatników do wspólnego budżetu. "Wspólna polityka rolna jest jednym z kluczowych instrumentów całej polityki gospodarczej państwa polskiego. Dlatego mocno zabiegamy o to, by była ona wzmacniana, raczej niż osłabiana. Tymczasem w Unii Europejkiej mamy 
dzisiaj trochę nowych wyzwań, trendów, brexit, ale także nowe cele. związane z modernizacją, innowacyjnością, wspólną polityka obronną"- mówił premier.
Szef polskiego rządu podkreślał, że Wspólna Polityka Rolna na lata 2021-2027 wymaga reform. Jedną z nich ma być większe wsparcie dla najmniejszych gospodarstw oferujących żywność wyższej jakości. "W Polsce 85 procent gospodarstw rolnych to gospodarstwa poniżej 15 hektarów. I dlatego przesunięcie tych akcentów w kierunku mniejszych gospodarstw rolnych, którym trudniej poradzić sobie na rynku, a jednocześnie mają szansę na wyspecjalizowaną produkcję rolniczą, bardzo nas interesuje"- wyjaśniał 
Szef rządu podkreślał, że przyszłość polskiego rolnictwa jest w specjalizacji i wysokiej jakości, kontroli tej jakości i tradycyjnych polskich produktach, które możemy promować na świecie.
Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce premier spotka się z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Irlandczykiem Philem Hoganem.

Informacyjna Agencja Radiowa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Walter 02 Mar, 2019

    Super panie premier.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj