Jerzy Buzek krytycznie odniósł się do - jego zdaniem - postępującej centralizacji władzy w naszym kraju. Były premier był gościem Klubu Obywatelskiego w Rzeszowie. Podczas spotkania polityk nawiązał m.in. do rodowodu ruchu Solidarność z początku lat 80-tych, który - w jego opinii - dążył do przekazania maksimum odpowiedzialności obywatelom i samorządom.

Jak stwierdził - działacze Solidarności uważali, że "ta samorządność będzie się wyrażała tym, że obywatele będą sami podejmowali decyzje odnośnie swoich społeczności lokalnych, najważniejszych usług społecznych czy publicznych".
Buzek dodał, że dla dzisiejszej Polski niebezpieczne jest utożsamianie jednej partii z całym krajem i narodem, bo - według niego - przypomina to system PRL, od którego Polacy uciekli po 1980 roku.

Profesor Jerzy Buzek to były działacz opozycji antykomunistycznej na Górnym Śląsku, w latach 97-2001 był premierem Rzeczypospolitej, a w latach 2009-12 był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Obecnie jest eurodeputowanym Platformy Obywatelskiej - w europarlamencie przewodniczy komisji przemysłu, badań naukowych i energii.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

 • 09 Kwi, 2020
  Koronawirus na Podkarpaciu +7
  Koronawirus na Podkarpaciu +7
   7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono na Podkarpaciu.  Chodzi o 2 kobiety i mężczyznę z powiatu leżajskiego, dwóch mężczyzn z...
 • 09 Kwi, 2020
  Pierwsze zwolnienia grupowe w Rzeszowie
  Pierwsze zwolnienia grupowe w Rzeszowie
  Podkarpackie firmy zwalniają pracowników.  Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie przyjął dwa pierwsze zgłoszenia o planowanych zwolnieniach grupowych.  Jedna z branży hotelarskiej...
 • 09 Kwi, 2020
  Ograniczenia dla odwiedzających jarosławskie cmentarze
  Ograniczenia dla odwiedzających jarosławskie cmentarze
  Od dzisiaj do odwołania władze Jarosławia wprowadzają ograniczenia w odwiedzaniu dwóch cmentarzy komunalnych w tym mieście. Będzie na nich mogła...

3 komentarzy

 • Max 02 Mar, 2019

  Buzek zmarnował wszystko. A mógł tyle dobrego zrobić … (podobnie jak Mazowiecki). Żenada

 • Walter 02 Mar, 2019

  lejesz wode w butach mokro.
  * komentarz zawiera niedozwoloną treść

 • Observator 02 Mar, 2019

  Jerzy Buzek przecież kiedyś sprawował funkcję Premiera RP z nadania ówczesnego Przew. ZZ Solidarność Mariana Krzaklewskiego jako kolegi i co wielkiego zrobił dla Polski i Polaków??? Można to ocenić oczywiście negatywnie.W Parlamencie Europejskim wielokrotnie głosował przeciwko Rządowi RP, a tym samym przeciwko interesom Polski i Polaków utożsamiając z grupą europosłów działających na szkodę kraju. Jeśli chodzi o samorządy to ratunek tyko w kadencyjności , co przeciwdziałać będzie tworzeniu się klanów na wszystkich szczeblach zawłaszczających władzę prawie absolutną i betonową.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj