W Rzeszowie protestowali przeciwko cenzurze
fot. E.Koch

Przedstawiciele nieformalnej grupy "Rebelianty Podkarpackie" protestowali przed rzeszowskim ratuszem przeciwko próbie zatrzymania prac nad spektaklem "chybanieja". Prezydent Rzeszowa chce by Teatr Maska wycofał się z przygotowań sztuki. Wg władz miasta spektakl może obrażać uczucia religijne Katolików i Żydów. Z tym nie zgadza się dyrekcja teatru i nie chce przerwać prac nad przedstawieniem.

W geście poparcia dla tej decyzji przed siedzibą prezydenta Rzeszowa protestowało po południu kilkanaście osób. Przynieśli ze sobą transparenty: "Nie dla cenzury" i "Wolna sztuka, wolny człowiek". Mówili, że to widzowie powinni decydować czy powinni oglądać daną sztukę czy nie.

Spektakl "chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego ma być pokazany 9 i 10 marca podczas festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Centrum Myśli Jana Pawła II, które organizuje wydarzenie wydało oświadczenie w którym napisano, że sztuka porusza ważne i trudne sprawy ale nikogo nie dyskryminuje.

Także wybitna reżyserka Agnieszka Holland poprała autorów spektaklu, którzy napisali list sprzeciwu wobec decyzji prezydenta Tadeusza Ferenca. Ratusz na razie nie komentuje dzisiejszego protestu.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 01 Mar, 2019

    Tego typu spektakl w Teatrze Maska w Rzeszowie to jest wyraźna i jednoznaczna prowokacja na terenie Podkarpacia i to za nasze tj. obywateli i mieszkańców pienią przeciwko wystawianiu tego typu spektakli obrażających uczucia religijne znacznej większości Polaków. Jeśli wymienieni Rebelianci z Podkarpacia i P. Agnieszka Holland tak tego koniecznie chcą to niech pokryją koszty z własnej kieszeni i sobie oglądaj nawet po parę razy bez tzw. cenzury.
    * komentarz zawiera niedozwoloną treść

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj