3 podkarpackie drzewa w plebiscycie Drzewo Roku 2019
Plakat

Trzy podkarpackie drzewa w finale ogólnopolskiego plebiscytu na Drzewo Roku 2019, organizowanego przez Klub Gaja. To ponad dwustuletni bez czarny rosnący między blokami w centrum Rzeszowa. Ma około 6 metrów wysokości i 125 cm obwodu. Bez ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Ponad 500 lat liczy dąb bezszypułkowy Jagiellon w Rzepniku w gminie Wojaszówka, koło Krosna. Ma wysokość ok. 17 m i obwód 580 cm, jest pomnikiem przyrody. Rośnie na niewielkim wzniesieniu w pobliżu zabytkowej cerkwi grekokatolickiej p.w. Św. Paraskewy.

Trzecie drzewo w finale to dąb szypułkowy - kapliczka Pustelnik w Bełwinie w gminie Przemyśl. Liczy ok. 600-700 lat, ma ok. 25 m wysokości, 6 m. w obwodzie. Dąb rośnie na przedpolu dawnej Twierdzy Przemyśl i był mimowolnym świadkiem historii. Do dziś pozostaje zagadką dlaczego przetrwał tak niesprzyjające zawirowania losu.

Głosowanie na finalistów konkursu zaplanowano w czerwcu na stronie drzeworoku.pl.

Tymczasem do 19 marca można głosować na Europejskie Drzewo Roku. Polskę reprezentuje tzw. klęczące drzewo - klon jesionolistny z Krasnegostawu na Lubelszczyźnie. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.treeoftheyear.org/Poland

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj