"U bacy" to fotoreportaż wykonany w maju 2017 roku w bacówce znajdującej się niedaleko miejscowości Wyszowatka, w regionie Beskid Niski. Górale twierdzą, iż kto nigdy nie spróbował oscypka "prosto od owcy" ten nie wie co w życiu najlepsze. Owa bacówka jest jedną z ostatnich pozostałości po zjawisku, które było kiedyś stałym elementem krajobrazu Beskidu Niskiego. Ciągnące się po horyzont stada owiec, pokrzykujący bacowie, zagrody i szałasy pasterskie można było kiedyś spotkać na każdym kroku. Między innymi z powodów ekonomicznych, tradycyjny wypas owiec zaczął zanikać.

Przemysław Niepokój-Hepnar jest fotografem, którego twórcza wrażliwość jest w szczególności nastawiona na ocalanie od zapomnienia ludzkiego dziedzictwa czy też zawodów, które powoli przemijają. Otwarta, pełna szczerego zaciekawiania rozmowa z góralami z bacówki sprawiła, iż na chwilę wszedł do ich zamkniętego świata, uwieczniając ich ciężką pracę w formie krótkiej fotograficznej opowieści.

Jedno z prezentowanych zdjęć z sukcesem uczestniczyło w prestiżowych międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. w Londynie - Neutral Density Awards 2017 oraz International Photographer Of The Year 2017.

Przemysław Niepokój-Hepnar (ur. 27 czerwca 1986 w Krośnie) - polski artysta fotograf. Członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Członek Fotoklubu Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Ambasador marki Fujifilm Polska.

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, absolwentem Krakowskiej Akademii Fotografii oraz studentem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - związany z krośnieńskim środowiskiem fotograficznym - fotografuje od 2006 roku. Jest członkiem Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmuje fotografia ludzi - w aspekcie reporterskim oraz dokumentalnym.

Przemysław Niepokój-Hepnar jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych (m.in. objętych patronatem Fotoklubu RP), zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych. Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych, organizowanych m.in. pod patronatem FIAP, zdobywając wiele akceptacji, medali, nagród, wyróżnień, dyplomów, listów gratulacyjnych. W 2015 roku został przyjęty w poczet członków Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Decyzją Komisji Kwalifikacji Zawodowych Fotoklubu RP, otrzymał dyplom potwierdzający kwalifikacje do wykonywania zawodu artysty fotografa, fotografika (legitymacja nr 401).

Za osiągnięcia na niwie artystycznej i naukowej czterokrotnie otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W czerwcu 2016 roku został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Krosna - za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Jest także laureatem nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego - za szczególne osiągnięcia w twórczości fotograficznej. W 2018 roku został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” - odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców - w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Czytany 531 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj