Turki nieodłączną tradycją Świąt Wielkanocnych
fot. archiwum

Straże grobowe, przeważnie zwane turkami, to najbardziej charakterystyczny element Świąt Wielkanocnych na Podkarpaciu. Strzegą symbolicznego grobu Chrystusa od Wielkiego Piątku do Wielkiej Niedzieli i asystują w obrzędach kościelnych np. podczas święcenia ognia, w czasie rezurekcji i sumy. W okolicach Przeworska i Leżajska nie ma wioski, by nie było turków w Wielkanoc. W dużych parafiach było po kilka oddziałów, a nowe grupy powstają wraz z nowymi parafiami.

Tak było w Świątoniowej koło Przeworska, gdzie oddział turecki utworzono w 1928 roku. Obecnie liczy 24 osoby. Turki w Wielką Niedziele po mszy w zwartym szyku idą na stadion i pokazują musztrę paradną, wzorowana na wojskowej. Towarzyszy im własna orkiestra dęta.

W okolicach Przeworska stroje turków przypominają mundury z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej i Księstwa Warszawskiego. Turki z Świętoniowej mają czarne marynarki przepasane biało-czerwonymi szarfami i białe spodnie z czerwonymi lampasami. Na głowach mają czaka z pawimi piórami i kwiatami, a u boku kolorowe chusty, symbolizujące chustę św. Weroniki. Noszą oryginalne szable wojskowe.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj