W marcu zaczyna się okres ochronny ptaków
Źródło: pixabay.com

1 marca zaczyna się okres ochronny ptaków, związany z ich rozmnażaniem się. Zgodnie z przepisami, obowiązuje do 15 października. W tym czasie nie można prowadzić wycinki drzew bez specjalnego zezwolenia.

Jak wyjaśnia Łukasz Lis z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, chodzi o szczególne sytuacje, na przykład, gdy drzewo jest zagrożone upadkiem. Jeśli oględziny, przeprowadzone przez pracowników służb ochrony środowiska, nie stwierdzą obecności gniazdujących ptaków, może ono zostać wycięte.

Łukasz Lis przypomniał, że od dwóch lat obowiązuje zaostrzone prawo dotyczące wycinki drzew. Właściciel nieruchomości musi zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu miasta lub gminy.

Z kolei Mirosław Ruszała z rzeszowskiego Stowarzyszenia Ekoskop akcentuje, że decyzje o wycince drzew powinny być dokładnie przemyślane, ponieważ zieleń w miastach nie tylko dostarcza tlen, ale pomaga w walce ze smogiem.

Do drzew dostarczających najwięcej tlenu należą: buk pospolity, klon, wierzba i dąb, natomiast drzewa iglaste wydzielają olejki eteryczne, które są korzystne m.in. dla układu oddechowego i odpornościowego człowieka.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj