Łańcucki zamek zaprasza turystów od marca
Fot. MZŁ

Nowy sezon w Muzeum – Zamku w Łańcucie rozpocznie się w piątek, 1 marca. Powodem opóźnienia o miesiąc otwarcia nowego sezonu turystycznego są gigantyczne prace remontowo-konserwatorskie.

Od roku w dawnej rezydencji Lubomirskich - Potockich odnawiane są zamkowe elewacje i wszystkie okna, remontowane fortyfikacje, wymieniana nawierzchnia alejek i naprawiane ogrodzenie. Remontu doczekały się też oranżeria i ujeżdżalnia koni.

Blask odzyskają dawne łaźnie rzymskie, które staną się nową atrakcją turystyczną. Pomieszczenia w piwnicach zamkowych były bardzo zniszczone ze względu na panującą tam wilgoć. Dobiega końca konserwacja malowideł i montowane są boazerie. Na swoje miejsce wracają dawne urządzenia i wyposażenie.

Jak podkreśla Dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz prace prowadzone są w bardzo krótkim czasie i na niespotykaną dotąd skalę, dlatego wymagały przygotowania precyzyjnego harmonogramu.

W związku z remontem dachu nad halą zaprzęgową Wozowni, obiekt został wyłączony z ruchu turystycznego. Remont łańcuckiego Zamku potrwa do końca 2020 roku, pochłonie blisko 80 milionów złotych. Większość to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcia udzielił także samorząd województwa podkarpackiego i budżet państwa.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Walter 24 Lut, 2019

    Jak ja tam bylem to nie moglem wejsc.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj