Politolog T. Olejarz o wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ
fot. archiwum

Z badań wynika, że państwa Europy środkowo - wschodniej są w najmniejszym stopniu dotknięte zjawiskiem antysemityzmu - powiedział na naszej antenie politolog z Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Tomasz Olejarz dodał, że z antysemityzmem problem mają takie państwa jak Francja, Niemcy czy państwa Europy południowej.

Komentując słowa szefa izraelskiego MSZ, który powiedział, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki" gość Radia Rzeszów powiedział, że to była niefortunna, stereotypowa i ksenofobiczna wypowiedź. I dziwi się, że na taką retorykę pozwala sobie dyplomata, który przecież powinien studzić tego typu nastroje.

Po słowach szefa izraelskiego MSZ został odwołany szczyt Grupy Wyszehradzkiej i Izraela w Jerozolimie. Premierzy Węgier, Słowacji i Czech wyrazili solidarność z Polską i zapowiedzieli tylko rozmowy dwustronne.Tymczasem w internecie ukazały się zdjęcia ze spotkania trzech premierów z Benjaminem Netanjahu. Nasz gość zwrócił uwagę, że to było spotkanie kuluarowe przy obiedzie.

Tomasz Olejarz uważa, że retoryka polityczna zmieni się po wyborach w Izraelu. Ze względu na wspólne dziedzictwo i wspólnotę interesów Polska jest skazana na poprawne relacje z Izraelem - powiedział nasz gość.

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj