Prezes Krosno Glass S.A., Paweł Szymański przejął od funduszu Coast2Coast wszystkie akcje krośnieńskiej huty. Nowy właściciel zna doskonale zakład, bo zarządzał spółką od ponad dwóch lat. Zamierza kontynuować strategię jej rozwoju, którą współtworzył.

Transakcja została zrealizowana w drodze tak zwanego wykupu menedżerskiego. Oznacza to, że kupującym udziały w firmie jest jeden lub kilku jej dotychczasowych menedżerów, którzy w tym celu mogą korzystać z finansowania dostarczonego przez partnerów lub kredyt bankowy.

Właścicielem 100 proc. akcji Krosno Glass została zarejestrowana w Polsce spółka należąca do Pawła Szymańskiego. Prezes krośnieńskiej huty sfinansował wykup w części ze środków własnych oraz finansowania dłużnego w postaci emisji obligacji pozyskanego od funduszu współzarządzanego przez CVI Dom Maklerski i Noble Funds TFI. Wartość transakcji nie została ujawniona.

W 2016 r. dawne Krośnieńskie Huty Szkła będące od 7 lat w upadłości likwidacyjnej zostały kupione od syndyka przez Coast2Coast Capital. Zarządzający funduszem w Polsce Adam Pietruszkiewicz stwierdził, że dotychczasowy zarządzający zakładem jest najlepszym gwarantem dalszego rozwoju.

Od 2017 r. Krosno Glass prowadzi kompleksową modernizację zakładu, która ma na celu odnowienie i zwiększenie mocy produkcyjnych. Do tej pory przeprowadziła remont dwóch pieców do ręcznego wyrobu szkła (tzw. wanny W-21 i W-22), a także automatyzację części procesów wspierających produkcję w całym zakładzie.

Obecnie trwa remont kapitalny jednego z największych w Europie pieców do mechanicznej produkcji szkła – wanny W8.

W lutym ruszy modernizacja kolejnej z 11 linii do produkcji mechanicznej szkła, a w połowie roku spółka przeprowadzi remont kapitalny pieca W5, w tym uruchomi w jego obrębie zupełnie nową linię do produkcji kieliszków. Trwają też przygotowania do budowy kompleksu logistycznego na terenie zakładu Krosno Glass na Podkarpaciu. Wartość wszystkich inwestycji przewidzianych w strategii do roku 2023 wyniesie nawet do 200 mln zł.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj