Podkarpaccy hodowcy odczuwają skutki afery z ubojem
fot. pixabay.com

Cena wołowiny spadła w ostatnich dniach o 15% informuje dr Władysław Brejta wiceprezes Związku Hodowców Bydła Rasy Simentalskiej. Jego zdaniem to jeden ze skutków afery z ubojem i wprowadzaniem na rynek mięsa chorych krów.

Przyczyn patologicznej sytuacji jest jego zdaniem wiele, to nieuczciwość, ale też problemy z chorymi zwierzętami. Kiedyś był ubój sanitarny, teraz jeżeli zwierzę nie wejdzie samo na samochód, trzeba je uśpić i zutylizować. Koszt to około tysiąca złotych, a tylko mniejsi hodowcy mogą liczyć na zwrot.

Rolnicy rzadko ubezpieczają stada ze względu na koszty, tymczasem powinni to robić powszechnie. W takim przypadku niezbędna - zdaniem Brejty - jest pomoc państwa.

W podkarpackich ubojniach bydła nie stwierdzono nieprawidłowości związanych z nielegalnym ubojem chorych krów. Sprawdzono wszystkie siedem zakładów. Kontrole odbywały się o różnych porach i bez zapowiedzi - informuje wojewódzki lekarz weterynarii dr Mirosław Welc.

Sprawdzono też, że na Podkarpacie nie trafiła wołowina z zakładu z okolic Ostrowi Mazowieckiej, w którym dochodziło do uboju chorych zwierząt.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 22 Wrz, 2019
  Rusza akcja "Ziemiopłody"
  Rusza akcja "Ziemiopłody"
   Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św Brata Alberta prosi o wsparcie mieszkańców okolicznych wiosek. Rusza coroczna akcja "Ziemiopłody". To zbiórka warzyw i...
 • 22 Wrz, 2019
  Na Podkarpaciu rozpoczyna się winobranie
  Na Podkarpaciu rozpoczyna się winobranie
  Na Podkarpaciu rozpoczęło się winobranie; potrwa około miesiąca.  Prezes fundacji "Galicja Vitis" Ewa Wawro powiedziała, że to był dziwny i...
 • 21 Wrz, 2019
  Najlepsze organizacje pozarządowe na Podkarpaciu nagrodzone
  Najlepsze organizacje pozarządowe na Podkarpaciu nagrodzone
  Marszałek Województwa Podkarpackiego po raz piąty wręczył nagrody "NGO Wysokich Lotów". To wyróżnienia dla najlepszych podkarpackich organizacji pozarządowych. W kategorii...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj