Szkoły średnie są gotowe na przyjęcie dwóch roczników
Fot. Iwona Piętak

Podkarpacki Kurator Małgorzata Rauch zapewniła dziś w Rzeszowie, że w tym roku dla nikogo nie zabraknie miejsc w szkołach średnich. Odniosła się w ten sposób do obaw części środowisk szkolnych, związanych faktem iż w czerwcu do tych szkół będą przyjmowani absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum oraz pierwsi ośmioklasowej podstawówki. Kurator oświaty, jako przykład podała Rzeszów, gdzie dla ponad 3 tysięcy 700 absolwentów podstawówek i gimnazjum przygotowano blisko 7 tysięcy 400 miejsc w liceach i technikach oraz ponad tysiąc w szkołach branżowych.

Warto dodać, że poważną konkurencją dla absolwentów rzeszowskich szkół będą prawdopodobnie absolwenci spoza miasta. Według danych Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, co roku stanowią oni ponad połowę uczniów klas pierwszych szkół średnich. I dlatego w rywalizacji o miejsca w liceach i technikach będą się liczyć wyniki egzaminów końcowych, oceny na świadectwie i osiągnięcia w konkursach.

Małgorzata Rauch dodała, że jedną z nowości w tym roku szkolnym będzie egzamin ósmoklasistów. Egzamin sprawdzi wiedzę uczniów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Jest to sprawdzian obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową.

Inną nowością w polskiej edukacji będzie obowiązkowy egzamin z przedmiotów zawodowych, który będzie warunkiem ukończenia technikum

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj