Powojenny Mielec na zdjęciach
fot. G.Bochenek

Ponad 100 fotografii z lat 1950-1989 będzie można zobaczyć na wystawie "Za sztreką" przygotowywanej przez Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka” w Mielcu.

"Sztreka" to określenie, które pojawiło się w Mielcu w drugiej połowie XIX wieku, gdy powstawała linia kolejowa, słowo to oznacza właśnie tory lub nasyp kolejowy. Obecnie to określenie niemal zupełnie wyszło z użycia.

Sztreka wyznaczała niegdyś granicę Mielca, ale w okresie COP-u i przede wszystkim w PRL-u miasto bardzo rozwinęło się właśnie na obszarze między torami a Górką Cyranowską.

Na zdjęciach zobaczyć będzie można nowe skupiska bloków mieszkalnych, nowe obiekty użyteczności publicznej - szkoły, kościół, dom kultury czy stadion miejski, ale też codzienne życie mieszkańców Mielca, sklepy i restauracje, spacery.

Autorami zdjęć są zarówno fotografowie zawodowi – Wiktor Jaderny, Jerzy Jarosz, Edward Niedbała, Władysław Parkosz, jak i amatorzy – np. Zygmunt Szczeciński.

Wystawie towarzyszyć będzie okolicznościowa 8-stronicowa gazetka „Za sztreką”. Wernisaż zaplanowano w czwartek, 14 lutego o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do połowy kwietnia.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj