Zmarł Zbigniew Larendowicz
Fot. http://www.sejmik.podkarpackie.pl

W wieku 102 lat zmarł Zbigniew Larendowicz. Historia jego życia znana jest przede wszystkim mieszkańcom Leżajska i powiatu leżajskiego.

Był on społecznikiem, który przez kilkadziesiąt lat dokumentował zarówno dzieje ziemi leżajskiej, jak i swojej rodziny.

Przez wiele lat oprowadzał po leżajskiej bibliotece klasztornej zorganizowane grupy. Swoją wiedzą wspierał studentów i miłośników historii regionalnej. Był autorem wielu publikacji dotyczących ziemi leżajskiej.

W czasie wojny Zbigniew Larendowicz był żołnierzem września, sowieckim jeńcem wojennym, a po ucieczce z transportu na wschód partyzantem.

Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem AK. Był wielokrotnie nagradzany również za swoją działalność społeczną, m.in. nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 11 Lut, 2019

    Śp. Zbigniew Larendowicz dożył sędziwego wieku. Wielce zasłużony dla Regionu Leżajskiego, miasta Leżajska, w tym w szczególności dla leżajskiej bazyliki i klasztoru O.O. Bernardynów (biblioteka, autorskie opracowania- wydawnictwa i inne). Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie. Zamieszczona fotografia do powyższej notki wspomnieniowej raczej nie jest związana.z tekstem i tematyką.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj