Zmarł Zbigniew Larendowicz
Fot. http://www.sejmik.podkarpackie.pl

W wieku 102 lat zmarł Zbigniew Larendowicz. Historia jego życia znana jest przede wszystkim mieszkańcom Leżajska i powiatu leżajskiego.

Był on społecznikiem, który przez kilkadziesiąt lat dokumentował zarówno dzieje ziemi leżajskiej, jak i swojej rodziny.

Przez wiele lat oprowadzał po leżajskiej bibliotece klasztornej zorganizowane grupy. Swoją wiedzą wspierał studentów i miłośników historii regionalnej. Był autorem wielu publikacji dotyczących ziemi leżajskiej.

W czasie wojny Zbigniew Larendowicz był żołnierzem września, sowieckim jeńcem wojennym, a po ucieczce z transportu na wschód partyzantem.

Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem AK. Był wielokrotnie nagradzany również za swoją działalność społeczną, m.in. nagrodą Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek Historii” oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 24 Kwi, 2019
  Policjant uratował chorego
  Policjant uratował chorego
  Dzielnicowy z  Leżajska uratował życie nieprzytomnemu 52-letniemu mieszkańcowi miasta. Do zdarzenia doszło wczoraj. Sierż. sztab. Tomasz Czereba  jadąc radiowozem, na...
 • 24 Kwi, 2019
  Pamiętają o ofiarach hitlerowskiego obozu w Pustkowie
  Pamiętają o ofiarach hitlerowskiego obozu w Pustkowie
  Oddano hołd ofiarom hitlerowskiego obozu w Pustkowie koło Dębicy. Pamięć o ofiarach miejsca kaźni uczcili mieszkańcy, rodziny zamordowanych,  kombatanci i...
 • 24 Kwi, 2019
  Nowe mieszkania komunalne w Leżajsku?
  Nowe mieszkania komunalne w Leżajsku?
  W Leżajsku mogą powstać nowe mieszkania komunalne. Stosowną uchwałę intencyjną przyjęła Rada Miasta. Wszystko zależy od zainteresowania mieszkańców przystąpieniem do...

1 komentarz

 • Observator Observator 11 Lut, 2019

  Śp. Zbigniew Larendowicz dożył sędziwego wieku. Wielce zasłużony dla Regionu Leżajskiego, miasta Leżajska, w tym w szczególności dla leżajskiej bazyliki i klasztoru O.O. Bernardynów (biblioteka, autorskie opracowania- wydawnictwa i inne). Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie. Zamieszczona fotografia do powyższej notki wspomnieniowej raczej nie jest związana.z tekstem i tematyką.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj