Radiowy performance o abp I. Tokarczuku oklaskiwany na stojąco
fot. AK

Oklaskami na stojąco nagrodziła publiczność najnowszy spektakl przygotowany przez Scenę Teatralną Polskiego Radia Rzeszów.

Spektakl został zaprezentowany na antenie oraz w naszym studiu koncertowym, w niedzielny wieczór 10 lutego. Był to performance radiowy pt. "Tokarczuk - kartki z historii" poświęcony postaci legendarnego metropolity przemyskiego.

Zmarły siedem lat temu abp Ignacy Tokarczuk, wspierał w czasach PRL działania opozycji antykomunistycznej, był obrońcą praw człowieka i budowniczym kościołów. Spektakl w reżyserii Jana Niemaszka osnuty został na faktach z życia metropolity przemyskiego i wydarzeniach z najnowszej historii Polski.

W rolę Ignacego Tokarczuka wcielił się aktor Waldemar Czyszak, w rolę Księdza - ksiądz Tomasz Nowak, lektorami na scenie byli aktorzy: Józef Hamkało i Jan Niemaszek, wiersz "Katechizm polskiego dziecka" powiedział Mikołaj Wisz, a narratorem był Adam Głaczyński.

Słowa podziękowania dla naszej Rozgłośni za realizację spektaklu wypowiedzieli po spektaklu: biskup rzeszowski ksiądz Jan Wątroba, wojewoda Ewa Leniart, poseł Wojciech Buczak i były prezydent Rzeszowa dr Mieczysław Janowski.

Ubiegły Rok był ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Arcybiskupa Tokarczuka, w setną rocznicę jego urodzin.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Lut, 2019
  P. Szymański o sytuacji i przyszłości Krosno Glass
  P. Szymański o sytuacji i przyszłości Krosno Glass
  247 mln zł. wyniósł ubiegłoroczny przychód Krosno Glass - firmy powstałej po upadłych Krośnieńskich Hutach Szkła. Jak zapewnił na naszej...
 • 19 Lut, 2019
  Potrącenie w Rzeszowie i wypadek w Kielnarowej
  Potrącenie w Rzeszowie i wypadek w Kielnarowej
  Około godz. 7:00 na na przejściu dla pieszych na ul. Lwowskiej w Rzeszowie kierujący samochodem potrącił kobietę. Ranna została przewieziona...
 • 18 Lut, 2019
  Rocznica Rzezi Galicyjskiej
  Rocznica Rzezi Galicyjskiej
  Dziś 173 rocznica wybuchu rabacji chłopskiej zwanej także "Rzezią galicyjską". Wystąpienia chłopów w zaborze austriackim rozpoczęły się w nocy z 18...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj