Mija 100 lat od pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego
grafika za sejm.gov.pl

Dokładnie 100 lat temu - 10 lutego 1919 r. - w Warszawie zebrał się na pierwszym posiedzeniu Sejm Ustawodawczy. Był to pierwszy akt odbudowy podstaw państwa i kształtowania nowej, niepodległej Polski. Pierwszy Sejm musiał stworzyć prawodawstwo, jego głównym osiągnięciem była Konstytucja Marcowa z 1921 roku.

W pracach Sejmu Ustawodawczego wzięło aktywny udział wielu posłów z Podkarpacia - przypomina marszałek Marek Kuchciński. To m.in. Wincenty Jabłoński - pochowany w Krośnie; Andrzej  Kędzior, którego prochy spoczywają na cmentarzu w Mielcu, Franciszek Krempa z Padwi Narodowej, Jan Nawrocki z Odrzykonia i z Radomyśla - Eugeniusz Okoń. 

W pracach Sejmu Ustawodawczego brał także udział przemyski poseł Herman Lieberman. Jego sylwetka prezentowana jest na wystawie w holu głównym Sejmu. Tytuł ekspozycji - "Dobro Rzeczpospolitej Najwyższym Prawem" nawiązuje do łacińskiej dewizy, której autorstwo przypisywane jest Cyceronowi. Napis tej treści umieszczony był w sali, w której obradował Sejm Ustawodawczy i miał przyświecać posłom podczas prac pierwszego po rozbiorach, jednoizbowego parlamentu.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj