Wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych
fot. pixabay

Wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych. W ciągu dwóch lat uprawy w kraju powiększyły się dziesięciokrotnie do 1500 ha. Na Podkarpaciu kilkunastu rolników już zakontraktowało uprawy. Za 1 kg nasion można otrzymać do 15 zł, co w konsekwencji daje wyższą opłacalność niż np. uprawa rzepaku.

Konopie mają dziesiątki zastosowań obecnie wykorzystywane są głownie w przemyśle farmaceutycznym, tłoczy się z niego też wartościowy olej stosowany w naturalnych terapiach. 

Konopie włókniste są pokrojowo zbliżone do indyjskich, ale prawie nie mają substancji narkotycznych. Odsetek substancji psychotropowych w konopiach narkotycznych wynosi okolo 20 procent, w włóknistych zaledwie dwie dziesiąte procent - wyjaśnia dr Przemysław Baraniecki z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. 

Na uprawę konopi siewnych, podobnie jak maku, potrzebne jest zezwolenie. Kontraktacje z rolnikami także podkarpackim podpisuje Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich z Poznania. A informacje o uprawie można uzyskać w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj