Odnowione polichromie i róż pompejański - tarnobrzeskie sanktuarium odzyskuje dawny blask
fot. Wanda Piasek

Na końcowym etapie jest trwający od 5 lat kompleksowy remont Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej w Tarnobrzegu. 

Podwaliny do tej inwestycji utworzyły datki parafian i wpłaty wiernych, dzięki którym najpierw przeprowadzono modernizację elewacji XVIII-wiecznego kościoła. Prace zewnętrzne objęły też wieżę z dzwonnicą oraz renowację fresku na froncie budynku, którego górna partia odzyskała pierwotny kolor różu pompejańskiego. 

Aktualny etap remontu to ostatnie poprawki i wykończenia polichromi wewnątrz kościoła oraz przebudowy szafy organów nawiązujących do barokowego stylu i wystroju świątyni. Do zmodernizowania wewnątrz pozostało jeszcze kilka elementów kamieniarskich. Dotyczą one rodziny hrabiów Tarnowskich, która na przełomie XVII i XVIII wieku ufundowała budowę sanktuarium. Są to zabytkowe tablice kamienne i marmurowe oraz grobowiec Juliusza Tarnowskiego. Z kolei na zewnątrz przy prezbiterium pozostały jeszcze do odnowienia cztery pamiątkowe krzyże, również związane z rodziną tarnowskich.

Prace te mają się zakończyć w tym roku. 

Przeor tarnobrzeskiego Klasztoru Ojców Dominikanów podkreśla, że bez zaangażowania parafian nie byłoby możliwe zgromadzenie wkładu własnego, który warunkował pozyskanie dotacji w późniejszym etapie remontu. Wsparciem tej inwestycji były dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zarządu Województwa Podkarpackiego i Urzędu Miasta Tarnobrzega. 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj