500 nowych pomników przyrody?
Fot. RDLP

Pół tysiąca drzew z terenu Podkarpacia może zostać pomnikami przyrody. Decyzja w sprawie objęcia ich taką  formą ochrony należy do  rad gmin. 

Najwięcej propozycji - dotyczących  113 drzew  - zgłosiło  nadleśnictwo Leżajsk. Leśnicy ze Stuposian  -  w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - 100 drzew.Są to stare jodły, buki,  jawory, ale  również  jabłonie, wiązy, czereśnie ptasie, grusze i lipy. Większość zapewne jest  świadkami historii naszego region. Na przykład dąb, który rośnie na terenie dawnej wsi Tworylne   i ma w  obwodzie 334 cm prawdopodobnie posadzili mieszkańcy tej miejscowości. Naturalnie ten gatunek  nie występuje w tak tak głęboko w górach. Osobliwością Tworylnego jest również głóg jednoszyjkowy, którego pień ma w obwodzie  120 cm.

Do ubiegłego roku  na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie  było ponad pół tysiąca pomników przyrody. Są to nie tylko drzewa, ale również jeden głaz narzutowy oraz 22 pomniki o charakterze geologicznym czyli skałki, jaskinie i źródła. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj