Wąglik w Przemyślu, bomba w Rzeszowie. AKTUALIZACJA godz 20
Fot. Marek Cynkar

Godz. 20.

Przesyłki z proszkiem, które w czwartek sparaliżowały pracę w budynkach Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej w Przemyślu (Podkarpackie) zostaną przebadane w specjalistycznym laboratorium - poinformował oficer prasowy przemyskiej policji Damian Brzyski.

"Rano pracownik sądu powiadomił policję, że natrafił na przesyłkę z napisem +wąglik+. Na miejsce zdarzenia przybyli policjanci, strażacy oraz pracownicy Sanepidu. Ulica, przy której położony jest budynek sądu, została zamknięta dla ruchu" - powiedział PAP Brzyski.

W ciągu dnia przesyłkę z proszkiem odkryto także w przemyskim budynku Prokuratury Okręgowej. Tam również skierowano m.in. policjantów i strażaków.

Obie przesyłki z proszkiem zabezpieczyła specjalistyczna jednostka straży pożarnej. Zostały one przesłane do szczegółowych badań.

W momencie odkrycia przesyłek w budynku sądu przebywało 103 pracowników i petentów, a w prokuraturze 47. Nikt z nich nie miał kontaktu z proszkiem w przesłanych kopertach.

"W czwartek wszczęto postępowanie dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Grozi za to do ośmiu lat pozbawienia wolności" - mówił Brzyski.

(PAP)

 

Godz. 14.

Proszek, którego dostarczenie sparaliżowało pracę przemyskiego Sądu Okręgowego najprawdopodobniej nie jest niebezpieczny - tak wynika z pierwszych badań. Przesyłka ma być jeszcze raz sprawdzona  w specjalistycznym laboratorium. 

Kopertę, z której wysypał się biały proszek rano otworzyła sekretarka, a w anonimowym liście była informacja o wągliku. Wszyscy pracownicy sądu (ponad 100 osób) musieli pozostać w budynku. Tych, którzy mieli kontakt z podejrzaną substancją odizolowano. W międzyczasie pojawiły się nowe informacje, że w budynku może być ładunek wybuchowy i to również muszą sprawdzić służby ratunkowe.

 

Podejrzanie wyglądający list trafił też do Prokuratury Rejonowej i Okręgowej w Przemyślu. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, sekretarka nie otworzyła tego listu i poinformowała o przesyłce przełożonych. Zdecydowano o zamknięciu budynku przy ul. Waygarta. Wszystkie znajdujące się tam osoby musiały zostać na miejscu, wezwano strażaków z ratownictwa chemicznego. Pojawili się oni po południu - bo wcześniej byli w Sądzie Okręgowym 

 

Alarm także w Rzeszowie - przed południem około 700 osób ewakuowano z Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej ktoś wysłał maila z informacją o podłożonej bombie. Zarządzono ewakuację całego budynku, na miejsce wezwano pirotechników z psami do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. Nic groźnego nie znaleziono

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Sie, 2019
  Pobiegnij i pomóż Iwonie
  Pobiegnij i pomóż Iwonie
  Można się zgłaszać do udziału w tegorocznej edycji do Rzeszów Business Run 2019. To sztafeta charytatywna, której uczestnicy, a także...
 • 18 Sie, 2019
  Wyścigi i akrobacje rowerowe w Przemyślu
  Wyścigi i akrobacje rowerowe w Przemyślu
  Tysiące widzów obserwuje w Przemyślu Bike Town - kolejną edycję festiwalu rowerowego  Startują w nim zawodnicy nie tylko z Polski...
 • 18 Sie, 2019
  Lokator poszkodowany w pożarze mieszkania.
  Lokator poszkodowany w pożarze mieszkania.
  W Przemyślu trwa ustalanie przyczyn nocnego pożaru mieszkania na 3 pietrze w budynku wielorodzinnym przy ul. Reymonta. Strażacy otrzymali zgłoszenie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj