Wąglik w Przemyślu, bomba w Rzeszowie. AKTUALIZACJA godz 20
Fot. Marek Cynkar

Godz. 20.

Przesyłki z proszkiem, które w czwartek sparaliżowały pracę w budynkach Sądu Okręgowego i Prokuratury Okręgowej w Przemyślu (Podkarpackie) zostaną przebadane w specjalistycznym laboratorium - poinformował oficer prasowy przemyskiej policji Damian Brzyski.

"Rano pracownik sądu powiadomił policję, że natrafił na przesyłkę z napisem +wąglik+. Na miejsce zdarzenia przybyli policjanci, strażacy oraz pracownicy Sanepidu. Ulica, przy której położony jest budynek sądu, została zamknięta dla ruchu" - powiedział PAP Brzyski.

W ciągu dnia przesyłkę z proszkiem odkryto także w przemyskim budynku Prokuratury Okręgowej. Tam również skierowano m.in. policjantów i strażaków.

Obie przesyłki z proszkiem zabezpieczyła specjalistyczna jednostka straży pożarnej. Zostały one przesłane do szczegółowych badań.

W momencie odkrycia przesyłek w budynku sądu przebywało 103 pracowników i petentów, a w prokuraturze 47. Nikt z nich nie miał kontaktu z proszkiem w przesłanych kopertach.

"W czwartek wszczęto postępowanie dotyczące sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Grozi za to do ośmiu lat pozbawienia wolności" - mówił Brzyski.

(PAP)

 

Godz. 14.

Proszek, którego dostarczenie sparaliżowało pracę przemyskiego Sądu Okręgowego najprawdopodobniej nie jest niebezpieczny - tak wynika z pierwszych badań. Przesyłka ma być jeszcze raz sprawdzona  w specjalistycznym laboratorium. 

Kopertę, z której wysypał się biały proszek rano otworzyła sekretarka, a w anonimowym liście była informacja o wągliku. Wszyscy pracownicy sądu (ponad 100 osób) musieli pozostać w budynku. Tych, którzy mieli kontakt z podejrzaną substancją odizolowano. W międzyczasie pojawiły się nowe informacje, że w budynku może być ładunek wybuchowy i to również muszą sprawdzić służby ratunkowe.

 

Podejrzanie wyglądający list trafił też do Prokuratury Rejonowej i Okręgowej w Przemyślu. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, sekretarka nie otworzyła tego listu i poinformowała o przesyłce przełożonych. Zdecydowano o zamknięciu budynku przy ul. Waygarta. Wszystkie znajdujące się tam osoby musiały zostać na miejscu, wezwano strażaków z ratownictwa chemicznego. Pojawili się oni po południu - bo wcześniej byli w Sądzie Okręgowym 

 

Alarm także w Rzeszowie - przed południem około 700 osób ewakuowano z Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej ktoś wysłał maila z informacją o podłożonej bombie. Zarządzono ewakuację całego budynku, na miejsce wezwano pirotechników z psami do wykrywania zapachów materiałów wybuchowych. Nic groźnego nie znaleziono

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 25 Kwi, 2019
  Po mszy okradł innego wiernego
  Po mszy okradł innego wiernego
  Najpierw bił się w piersi w przemyskiej katedrze a chwilę po tym dokonał przestępstwa. Mowa o 55-letnim mężczyźnie, który okradł...
 • 25 Kwi, 2019
  Sztuka Józefa Franczaka w naszej galerii
  Sztuka Józefa Franczaka w naszej galerii
  W "Radiowej Galerii pod Zegarem" sztuka Józefa Franczaka. Artysta urodzony w Strzyżowie w 1963 r. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Współzałożyciel i...
 • 25 Kwi, 2019
  Prawosławny Wielki Czwartek
  Prawosławny Wielki Czwartek
  Chrześcijanie wschodni obchodzą uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada bowiem w Cerkwi i w innych obrządkach wschodnich 28...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj