W Głuchowie bronią dyrektor szkoły
Fot. Iwona Piętak

Ponad dwieście osób przyszło w Głuchowie na spotkanie z wójtem gminy Łańcut. Spotkanie dotyczyło kontrowersji wokół procedury odwoławczej, jaką wójt Jakub Czarnota wszczął kilka dni temu wobec dyrektorki miejscowego Zespołu Szkół.

Mimo nalegań ze strony zgromadzonych w szkole rodziców, nauczycieli i uczniów, wójt nie podał konkretnych zarzutów wobec dyrektorki Marii Buk-Kalinowskiej, zasłaniając się tajemnicą postępowania, jakie ma prowadzić prokuratura i urząd skarbowy.

Według nieoficjalnych informacji, chodzi o przekroczenie dyscypliny finansowej polegającej na tym, że dyrektor Zespołu Szkół w Głuchowie nie przekazała do gminy sześciu tysięcy złotych, jakie szkoła zarobiła na wynajmie sali gimnastycznej. Nie został też uregulowany podatek w wysokości kilkuset złotych.

23 stycznia w gabinecie dyrektorki pojawili się wicewójt i radca prawny gminy, rzekomo nakłaniając ją do rezygnacji ze stanowiska. Następnego dnia została wobec niej wszczęta procedura odwoławcza, a podczas poniedziałkowej sesji Rady Gminy Łańcut o powody tych działań pytali mieszkańcy. Te pytania pojawiły się także podczas wczorajszego spotkania z wójtem w szkole.

Wójt Jakub Czarnota powiedział jedynie, że chodzi o kwestie finansowe związane z zarządzaniem szkołą. I zaznaczył, że nie zamierza zwalniać dyrektorki szkoły przed ustaleniami zewnętrznych instytucji.

Wójt gminy Łańcut skierował też prośbę o opinię w tej sprawie do podkarpackiego kuratora oświaty. Nasza redakcja otrzymała pocztą elektroniczną komunikat podpisany przez starszego wizytatora kuratorium Mariolę Kiełboń o tym, że kurator Małgorzata Rauch negatywnie zaopiniowała odwołanie ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Królowej w Głuchowie.

Oceń ten artykuł
(29 głosów)

Artykuły powiązane

2 komentarzy

  • Arathorn 31 Sty, 2019

    W piątkowej i poniedziałkowej sesji Pan Wójt nie był w stanie powiedzieć, że Pani Dyrektor sama chciała się zwolnic? Ponadto w oświadczeniu mówi jasno, że ani on ani żaden z pracowników nie był u Pani Kalinowskiej w celu jej odwołania, co zaprzecza wypowiedź Pana Wicewójta, która świadczy o tym, iż nie tylko był on w celu poinformowania Pani Dyrektor o jej zwolnieniu, ale także twierdzi, że zrobił to po konsultacji z Panem Czarnotą. W takim razie, ktoś tu kłamie i to publicznie. Biorąc pod uwagę wypowiedź Pana Wicewójta, chciałbym nadmienić, iż informacja dotycząca zwolnienia Pani Dyrektor z pełnionej przez nią funkcji powinna odbyć się oficjalną drogą administracyjną w formie pisemnej, wysłanej pocztą, zgodnie z art. 14, 46 oraz 61 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego i może się odbyć jedynie po ustaleniu negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 Prawa Oświatowego, w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli. Poza tym powinno być ono jawne i upublicznione, z podaniem podstawy prawnej, ze względu na publiczny charakter pacy funkcjonariusza państwowego. Oglądając zarówno to spotkanie jak i obie sesje, jestem ogromnie zaniepokojony działaniami Pana Wójta i zachowaniem obu Panów (Wójta i Wicewójta).

  • Piotr Skiba 31 Sty, 2019

    Wykształcenie prawne Pana Wójta do uzupełnienia albo do usunięcia ludzie którymi się otoczył!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj