M. Golba w obronie pomnika w Birczy
fot. M.M.

Senator Solidarnej Polski Mieczysław Golba włączył się w obronę pomnika w Birczy.

Kamienny postument upamiętnia m.in. żołnierzy i milicjantów poległych w walce z oddziałami UPA. W latach 1945-46 Bircza przeżyła trzy takie ataki. Zgodnie w ustawą dezubekizacyjną pomnik kwalifikuje się do rozbiórki. Sprzeciwiają się temu radni i mieszkańcy Birczy. Dlatego senator Golba zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zachowanie pomnika.

Poseł Golba wyjaśniał na naszej antenie, że obrońcami Birczy przed UPA byli głównie milicjanci, a wielu z nich wcześniej było żołnierzami AK i lokalnej Samoobrony. Poza tym pomnik zbudowali sami mieszkańcy Birczy w dowód wdzięczności tym, którzy bronili lokalną społeczność przed napadami ukraińskich nacjonalistów.

Sprawa nie jest przesądzona, kluczowa jest opinia IPN. Do Urzędu Gminy w Birczy i Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, wpłynęły już pisma Podkarpackiego Inspektora Budowlanego z informacją, że wszczęto postępowanie w sprawie usunięcia pomnika. Senator Golba liczy na to, że minister spraw wewnętrznych i administracji wstrzyma procedurę.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj