M. Błaszczak podpisał umowę. Śmigłowce dla wojska zamówione w Mielcu
fot. J. Pasierb

W Mielcu podpisano dziś umowę na dostawę z PZL czterech śmigłowców Black Hawk dla polskiej armii. Mają one trafić do sił specjalnych do końca grudnia.

Jak powiedział podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki, poprzez tego typu zakupy nie tylko wzmacniamy NATO i polskie bezpieczeństwo, ale również polski przemysł. "To połączenie strategii rozwoju i strategii bezpieczeństwa" - powiedział szef rządu dodając, że istotne jest to, że śmigłowiec który trafi do polskiej armii, jest produkowany w Polsce - na Podkarpaciu, w zakładzie który jest ważny dla całej Doliny Lotniczej, będącej jednocześnie w globalnym łańcuchu dostaw.

Z kolei Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Mielcu, że Wojsko Polskie kupiło śmigłowce sprawdzone m.in. w Iraku i Afganistanie, będące na wyposażeniu ponad 20 państw. Jak dodał szef MON, dzisiejsza umowa jest pierwszym etapem współpracy między polską armią a zakładami w Mielcu.

"To wielkie wydarzenie dla Polski, ale też dla Podkarpacia i Mielca" - tak skomentował europarlamentarzysta PiS z Podkarpacia Tomasz Poręba dzisiejsze podpisanie umowy miedzy MON, a PZL Mielec. Tomasz Poręba, który brał udział w rozmowach pomiędzy mielecką fabryką i polskim rządem dotyczących tego kontraktu dodał, że umowa to również szansa na rozwój Podkarpacia i nowe miejsca pracy.

Z kolei marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl powiedział Polskiemu Radiu Rzeszów, że podpisana umowa to dobra wiadomość dla wojska, ale nie tylko dla niego - również dla pracowników, którzy montują śmigłowce w Mielcu, bo oznacza rozwój innowacyjnych miejsc pracy.

Jak informuje MON, koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi około 75 milionów złotych. Cała kwota umowy wynosi 683,4 milionów złotych brutto z pakietami: logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 05 Gru, 2020
  Darmowe szczepienia dla mieleckich seniorów
  Darmowe szczepienia dla mieleckich seniorów
  Mielec zapewni seniorom darmowe szczepienia przeciw pneumokokom. Rozpoczną się w 2021 roku. To propozycja dla osób w wieku powyżej 65...
 • 02 Gru, 2020
  Obwodnica Mielca
  Obwodnica Mielca
  Rozstrzygnięto przetarg na dokończenie budowy obwodnicy Mielca. Chodzi o nowy odcinek drogi wojewódzkiej 984 z Piątkowca do Rzędzianowic. Przetarg wygrało...
 • 29 Lis, 2020
  Rondo Daniela Kozdęby
  Rondo Daniela Kozdęby
  Daniela Kozdęba – będzie patronem ronda w ciągu ulicy Witosa – na skrzyżowaniu z ul. Powstańców Warszawy w Mielcu. Decyzję...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj