W Zamku Tarnowskich w tarnobrzeskim Dzikowie otwarta zostanie wystawa „Edward Dwurnik – in memoriam”. Na wernisażu zaprezentowanych zostanie prawie 50 prac zmarłego w ubiegłym roku artysty.

 Jak poinformował PAP Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega, które mieści się w zamku Tarnowskich w Dzikowie (obecnie dzielnicy Tarnobrzega), wszystkie prace pochodzą ze zbiorów prywatnych. „Pokazywać będą twórczość artysty, z różnych okresów jego pracy” – dodał.

Zych zaznaczył, że Dwurnik był artystą niezwykle „płodnym”. „Pozostawił po sobie kilkanaście tysięcy dzieł. Niektóre z nich złożyły się na słynne cykle malarskie: Podróże autostopem, Warszawa, Portret, Sportowcy” – przypomniał.

 Wystawa będzie czynna do połowy marca br.

 

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej, twórca około 5 tys. obrazów i 10 tys. rysunków, uchodził za jednego z najbardziej pracowitych polskich malarzy.

Uznanie i popularność zdobył jako autor rozbudowanych cykli malarskich, z których najsłynniejszy to "Podróże autostopem". Cykl ten artysta rozpoczął w 1966 r. i kontynuował do ostatnich lat życia. Te miejskie pejzaże, malowane z lotu ptaka, cechuje natłok drobnych motywów i postaci.

W jego pracach odbija się obraz polskiej transformacji ustrojowej, wielkie zmiany w świecie polityki i życia społecznego. Tematy polityki, rzeczywistości państwa totalitarnego i zbrodni, dokonywanych przez jego organy poruszał malarz w cyklach "Droga na Wschód", powstałym pod wpływem lektur wspomnień Polaków represjonowanych w Związku Sowieckim, i "Od grudnia do czerwca", poświęconym ofiarom brutalności policyjnej.

Dwurnik uprawiał także grafikę i rysunek (zarówno autonomiczne serie, jak i ilustracje). Lubił projektować monumentalne kompozycje malarskie w przestrzeni publicznej. Stworzył również rysunki i gwasze do filmów animowanych.

Artysta zmarł w 28 października 2018 r.

(PAP)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 18 Sty, 2021
  Inwestycje Tarnobrzega na 2021 r.
  Inwestycje Tarnobrzega na 2021 r.
  Budowa drogi obwodowej, remont ulicy Orląt Lwowskich oraz realizacja projektu "Tarnobrzeg bez smogu" to główne zadania inwestycyjne zaplanowane na ten rok...
 • 17 Sty, 2021
  Baza nurkowa w Tarnobrzegu
  Baza nurkowa w Tarnobrzegu
  Ponad 2 miliony złotych kosztować będzie budowa nowej Bazy Nurkowej Ligi Obrony Kraju "Machów", powstająca przy Jeziorze Tarnobrzeskim. Budowla, zaprojektowana...
 • 15 Sty, 2021
  Konsultacja szkoleniowa dla młodych zawodników
  Konsultacja szkoleniowa dla młodych zawodników
  Jeszcze przez tydzień Klub Sportowy Siarka Tarnobrzeg przyjmuje zgłoszenia młodych graczy z roczników 2003-2006, którzy zechcą wziąć udział w konsultacji...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj