Dzień Judaizmu obchodzono w Strzyżowie
fot. Barbara Kozłowska

W Bibliotece Publicznej w Strzyżowie spotkali się ludzie zainteresowani kulturą żydowską i historią miasta. Były inscenizacje, opowiadania, koncerty i dania kuchni żydowskiej. Wszystko to z okazji Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Strzyżowie.

W Bibliotece, która mieści się w dawnej synagodze można było posłuchać i zobaczyć jak Żydzi obchodzą Rosz ha szana czyli Nowy Rok, który jest świętem ruchomym przypadającym we wrześniu lub październiku, celebrowanym z dużo większą powagą niż nasz nowy rok. Z kolei radosne Święto Namiotów, obchodzone jest na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu i ich 40-letniej tułaczki.

Wśród specjałów przygotowanych przez Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. To cymes czyli  marchewka na słodko (z rodzynkami, pomarańczami i cynamonem), czulent ( czyli kasza, fasola Jasiek, ziemniaki, mięso i przyprawy) oraz holiszki czyli gołąbki oraz chałki. 

Spotkania z okazji Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim odbywają się w w Bibliotece od 9 lat. Współorganizuje je Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. 

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj