Sanktuarium w Leżajsku uhonorowane
Fot. D.Kapała

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości leżajskie sanktuarium otrzymało symboliczną tablicę upamiętniającą ten jubileusz. Została zaprojektowana przez artystę grafika Krzysztofa Słomkę.

             W ramach projektu „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” Prezydent  Andrzej Duda wydał postanowienie o przyznaniu tego statusu kolejnym zabytkom. Obecnie jest ich 105. Prezydent uhonorował również jubileuszowymi tablicami obiekty, które ten status uzyskały już wcześniej.

          Leżajski klasztor Ojców Bernardynów i Bazylika Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny od 2005 roku znajdują się na liście pomników historii. Zespół ten należy do najwybitniejszych dzieł architektury sakralnej na Podkarpaciu. Od połowy XVII wieku zyskał sławę jednego z głównych ośrodków kultu maryjnego. Kościół posiada  bogaty, unikatowy wystrój, którego elementami są m.in. słynne stalle i organy. Klasztor w Leżajsku to również rzadki przykład klasztoru warownego z kompletnie zachowanym obwodem obronnym. 

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj