Ks. Eugeniusz Dryniak odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności
fot. wikipedia

Krzyż Wolności i Solidarności wręczył dziś Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ks. prałatowi Eugeniuszowi Dryniakowi z Nowego Zagórza. Odznaczenie państwowe przyznawane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej. 

Ks. prałat Eugeniusz Dryniak w latach 80-tych był kapelanem „Solidarności” w Rzeszowie, a później w Przemyślu. Głosił odważne kazania patriotyczne, współorganizował we własnym mieszkaniu spotkania działaczy podziemia – wymienia zasługi kapłana Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który wręczył odznaczenie w imieniu Prezydenta RP.

Ks. Dryniak był bliskim współpracownikiem Regionalnej Komisji Wykonawczej "S" w Rzeszowie. Współorganizował działalność wydawniczą i kolportaż podziemnej prasy lokalnej i ogólnopolskiej, a także raportów Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość. Jego mieszkanie służyło jako magazyn papieru i matryc oraz punkt rozdziału prasy i wydawnictw podziemnych.

Od 1984 roku ks. Dryniak pełnił funkcję kapelana Duszpasterstwa Ludzi Pracy w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie.

Proboszcz parafii w  Nowym Zagórzu otrzymał kolejny, już trzeci ważny dowód uznania za patriotyczną działalność dla Polski. Wcześniej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i uhonorowany statuetką Pomnika Poległych Stoczniowców.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj