50 lat oddziału otolaryngologii w Krośnie
fot. R. Machnik

50 lat temu powstał w krośnieńskim szpitalu oddział otolaryngologii, którego organizatorem był dr Kazimierz Obara. Pochodzący z Podkarpacia lekarz ukończył studia w Śląskiej Akademii Medycznej, ale mimo propozycji nie pozostał na uczelni. Jako laryngolog, wówczas jeden z niewielu w naszym województwie, postanowił w Krośnie zorganizować nowoczesny oddział dla chorych laryngologicznie. Wykonywał bardzo skomplikowane operacje, mimo braku takiego sprzętu jakim oddział dysponuje dzisiaj.

Z okazji jubileuszu oddziału odbyła się w Krośnie konferencja naukowa poświęcona diagnostyce i leczeniu osób z zaburzeniami słuchu. Dra Kazimierza Obarę, który z powodu wieku i choroby, nie wziął udziału w uroczystości uhonorowano specjalną statuetką. Swoją funkcję jako ordynator oddziału Kazimierz Obara pełnił od 1968 do 1990 r.

Dzisiaj oddział otolaryngologiczny szpitala wojewódzkiego w Krośnie jest wiodąca placówką w regionie specjalizującą się w endoskopowych operacjach nosa i zatok, operacjach plastycznych i funkcjonalnych nosa, operacjach uszu i diagnostyce słuchu oraz operacyjnego leczenia bezdechu sennego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj