A. Woźnica: Brakuje nadzoru nad konserwantami stosowanymi w przemyśle spożywczym
fot. M.Maśniak

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że w Polsce brakuje właściwego nadzoru nad stosowaniem w produktach spożywczych dodatków żywności oznaczonych symbolem E. To konserwanty, przeciwutleniacze, emulgatory i wzmacniacze smaku szkodliwe dla zdrowia.

Kontrole żywności przeprowadzane są zgodnie z harmonogramem jaki wyznacza corocznie Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia na naszej antenie Alina Woźnica z rzeszowskiego Sanepidu. W ub. roku na Podkarpaciu skontrolowano 234 próbki żywności. Badano w nich tylko te substancje dodatkowe, które były wyszczególnione przez Głównego Inspektora Sanitarnego. 

NIK sformułowała zalecenia jakie powinny zostać zrealizowane by poprawić nadzór nad bezpieczeństwem żywności. Są one skierowane do Prezesa Rady Ministrów, do Ministerstwa Zdrowia i do Głównego Inspektora Sanitarnego. Konsumentom pozostaje stosowanie zasad zdrowego żywienia. Zdaniem naszego gościa trzeba czytać etykiety i unikać produktów przetworzonych o długim terminie przydatności do spożycia.

Jak szacuje NIK przeciętny konsument spożywa w ciągu roku ponad 2 kg dodatków do żywności oznaczonych różnego rodzaju „E”.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj