Z nowym, większym budżetem wkracza w Nowy Rok Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

1 milion 300 tysięcy złotych rocznie, to pieniądze jakie zobowiązało się, na podstawie umowy podpisanej z Marszałkiem Województwa, przekazywać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Samorząd województwa, który do tej pory samodzielnie prowadził tę placówkę przekazuje co roku 4 miliony 200 tysięcy złotych.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Jan Jarosz dodatkowe pieniądze pozwolą na działalność z o wiele większym rozmachem. Będzie można rozwinąć działalność wydawniczą, edukacyjną, kupować nowe kolekcje a także, przede wszystkim, dbać o zbiory. Potrzeby związane chociażby z konserwacją cennych eksponatów, są ogromne - podkreśla dyrektor.

2019 jest rokiem szczególnym dla przemyskiego Muzeum także z innego powodu, mija bowiem 110 lat od powstania w Przemyślu  Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w ramach którego powołano muzeum, archiwum i bibliotekę. Muzeum jest w przededniu podpisania z Towarzystwem umowy o współprowadzeniu biblioteki, na tej bazie powstanie trzeci oddział Muzeum. Już istnieją, poza Budynkiem Głównym, Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj