S19 do Lublina gotowa w 2022 roku
Fot. J.Jaracz

Droga S19 na północ od Rzeszowa w miejscach gdzie ma 3 pasy będzie poszerzona. Trwa postępowanie przetargowe dotyczące tej inwestycji. Cały odcinek do granicy województwa będzie gotowy na początku 2022 roku - choć może być przejezdny już w 2019 - twierdzą drogowcy. 

W rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podsumowano dziś stan prac nad drogą, która ma być częścią międzynarodowej Via Carpatia. Jej budowa przyniesie wiele korzyści przekonywał europoseł PiS Tomasz Poręba. Jak mówił - to nie tylko zachęta dla inwestorów ale także powstrzymywanie emigracji zarobkowej. Badania wskazują, że nowe, duże drogi dają taki efekt - podkreślał parlamentarzysta.

Wielkim wyzwaniem dla drogowców będzie budowa S19 na południe od Rzeszowa. Zaplanowano tam 4 tunele i najwyższe w Polsce wiadukty - do 100 metrów nad poziomem dolin. Na razie trwają badanie - m.in. geologiczne. Przetarg na budowę pierwszego odcinka (Rzeszów - Babica) ma się odbyć w przyszłym roku. Cała trasa ma być gotowa w 2025. Jej koszt będzie wyjątkowo duży - wstępnie mówi się o kwocie ponad 8 mld zł. - to 5 razy więcej niż odcinek na północ od Rzeszowa.

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj