Współprowadzenie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - umowa podpisana
fot. Podkarpackie - serwis Samorządu Województwa

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podpisał umowę o współprowadzeniu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej jest instytucją o ponad 100-letniej historii. Od 1 stycznia 2019 roku będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że to wyraz polityki wspierania przez państwo polskie dobrych instytucji kultury o charakterze regionalnym. „To jest Muzeum z bardzo długą tradycją. Muzeum zakładane przez społeczników, a w tej chwili prowadzone przez władze lokalne”- dodał minister Piotr Gliński.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaznaczył, że trzysta - czterysta lat temu Podkarpacie leżało na południowym zachodzie Rzeczpospolitej. Dziś jest regionem południowo - wschodnim. To ziemia, która przykuwa uwagę uczonych i turystów. „To są miejsca, z których wyłania się wielka różnorodność kultury i dobrych tradycji starej Rzeczpospolitej.” - dodał marszałek Sejmu.

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, powiedział, że w pełni docenia wsparcie ministra kultury dla tego regionu. „To już czwarta instytucja po Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Rodziny Ulmów, Podkarpackiej Filharmonii" - mówił Władysław Ortyl.

Zgodnie z umową, którą podpisali w obecności marszałka Sejmu RP wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz marszałek Władysław Ortyl, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez województwo.

Muzeum będzie współprowadzone od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2023 roku. Podmioty współprowadzące zapewnią rocznie na pokrycie kosztów bieżącego finansowania placówki środki w wysokości: Województwo - 4 200 000 zł, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - 1 300 000 zł.

Muzeum uroczyście zainaugurowało działalność 10 kwietnia 1910 roku. W okresie I wojny światowej do Muzeum pozyskano liczny zbiór militariów, archiwaliów, zabytków i różnorodnych pamiątek ze zniszczonych dworów, miast i miasteczek Ziemi Przemyskiej.

W ciągu 100 lat działalności muzeum udostępniło społeczeństwu setki wystaw, 200 tytułów własnych wydawnictw. Muzeum współpracuje z wieloma instytucjami naukowymi i kulturalnymi w kraju i za granicą.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

 • 29 Paź, 2020
  Przemyśl – znaleziono szczątki żołnierza cesarsko-królewskiej armii
  Przemyśl – znaleziono szczątki żołnierza cesarsko-królewskiej armii
  Szczątki żołnierza armii cesarsko-królewskiej odkryli w forcie w Prałkowcach miłośnicy historii ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Związek wraz z...
 • 29 Paź, 2020
  Przemyśl – "Wspieram lokalsów"
  Przemyśl – "Wspieram lokalsów"
  W Przemyślu ruszyła akcja "Wspieram lokalsów". To apel przemyskiej branży gastronomicznej do mieszkańców by kupowali jedzenie na DOWÓZ lub NA...
 • 23 Paź, 2020
  Wsparcie dla szpitali
  Wsparcie dla szpitali
  Podkarpackie szpitale i stacje pogotowia otrzymają kolejne środki ochrony osobistej. Wsparcie trafi tym razem do placówek, na które zostały nałożone...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj