Poruszający, niezwykły, rewelacyjny - tak o ostatnim tegorocznym spektaklu Sceny Teatralnej Polskiego Radia Rzeszów wypowiadali się widzowie. Publiczność zgromadzona w studiu im. Tadeusza Nalepy obejrzała w niedzielę (16.12) monodram "Ego te absolvo" w wykonaniu Huberta Kułacza.

Artysta przedstawił historię młodego żołnierza - księdza Józefa Panasia, kapelana wojskowego w czasie I wojny światowej, który każdego dnia własnoręcznie chował dziesiątki poległych kolegów - żołnierzy. Młody duchowny przez wiele miesięcy mierzył się z niewyobrażalnym okrucieństwem wojny.

Jak powiedział nam Hubert Kułacz, motywem uruchamiającym spektakl jest walka wewnętrzna bohatera, który zadaje sobie pytania o sens wojny i śmierci na froncie. Z kolei widzowie, w rozmowie z nami, zwracali uwagę na autentyzm przekazu, jaki płynie ze sceny, wynikający z tego, że monodram powstał na podstawie pamiętnika pochodzącego z Odrzykonia księdza pułkownika Józefa Panasia, a inspiracją dla odtwórcy roli księdza Panasia, Huberta Kułacza, była historia rodzinna: pradziadek, Jan Kułacz, walczył w II Brygadzie Legionów Polskich i był w tym samym pułku, co Józef Panaś.

Publiczność podkreślała też wysoki poziom umiejętności aktorskich Huberta Kułacza, co znalazło wyraz w tym, że nagrodziła go brawami na stojąco. Monodram "Ego te absolvo" miał premierę w 2016 roku, reżyserem jest Bogusław Semotiuk. Aktor teatralny i filmowy Hubert Kułacz jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2013-2015 był aktorem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jest związany z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy i Teatrem Lecha Raczaka w Poznaniu. Jest współzałożycielem łódzkiego Teatru Zamiast. 

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj