Znamy zwycięzcę minisatelitarnego konkursu w Nowej Dębie
Fot. Wanda Piasek

Za najlepszy projekt minisatelity komisja polskiego finału międzynarodowego konkursu CanSat w Nowej Dębie uznała pracę zespołu uczniów IV LO z Torunia. Zwycięski satelita został nagrodzony za profesjonalizm i najlepszą jakość badawczą, która polega na zbieraniu danych w czasie rzeczywistym z dużej odległości. Projekt dotyczy badania przepływu powietrza.

Specjalnie zbudowana na potrzeby konkursu rakieta wystrzeliła na poligonie w Nowej Dębie łącznie 20 minisatelitów skonstruowanych przez uczestników finału z całej Polski. Umieszczone w puszkach po napojach poszczególne satelity spadając z wysokości 3 kilometrów miały do wykonania określone misje.

Ich zadania polegały m.in. na zbieraniu danych meteorologicznych, badaniu poziomu promieniowania jonizującego lub rejestrowania przez mini kamery obrazu z powietrza.

Wyposażone w system zasilania, komputer pokładowy, moduł komunikacji i niezbędne czujniki konstrukcje finaliści budowali przez 6 miesięcy. Przywiezione ze sobą projekty, przed wystrzeleniem ich z rakiety w Nowej Dębie, dopracowywali w Turbii i próbnie zrzucali z samolotu na tamtejszym lotnisku.

Konkurs CanSat zorganizowała Europejska Agencja Kosmiczna przy współpracy Centrum Nauki Kopernik.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj