"Niepodległościowe" spotkanie w Łańcucie
Wnętrza zamku w Łańcucie Fot. Archiwum

„Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh Gibsona” - to temat 14. spotkania Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci. W trakcie wydarzenia na zamku w Łańcucie zaprezentowane zostaną pamiętniki Romana hr. Potockiego i Ambasadora USA w Polsce Hugh Gibsona.

Gośćmi resursy będą Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania, który wydał wspomnienia hr Potockiego zatytułowane „W trzech wojnach", oraz Jan-Roman Potocki  współedytor książki Hugh Gibsona „Amerykanin w Warszawie”, wnuk Romana Potockiego.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej dawnej rezydencji  magnackiej. Początek o godz. 17:00.

 

Dzieje Romana hr Potockiego, starszego syna Józefa Potockiego oraz Heleny z Radziwiłłów, stanowią nie tylko świadectwo dziejów polskiej arystokracji w zaborze rosyjskim, ale przede wszystkim są historią odzyskania przez Polskę Niepodległości. Autor był żołnierzem I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Był adiutantem generała Antoniego Listowskiego, dowodzącego drugą armią na froncie wołyńskim. Opisuje wiele nieznanych dotąd faktów z wojny, oraz jako uczestnik negocjacji i bezpośredni aktor teatru wojennego.

Z kolei Hugh Gibson, młody amerykański dyplomata, w 1919 r. został mianowany przez Prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona pierwszym posłem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas pobytu w Warszawie zaprzyjaźnił się z Potockimi i bywał w Łańcucie. Z wnikliwą spostrzegawczością i dowcipem opisał pierwsze lata Niepodległej Polski.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj