"Niepodległościowe" spotkanie w Łańcucie
Wnętrza zamku w Łańcucie Fot. Archiwum

„Łańcut i niepodległość Polski oczami Romana Potockiego i Hugh Gibsona” - to temat 14. spotkania Łańcuckiej Resursy Kultury Pamięci. W trakcie wydarzenia na zamku w Łańcucie zaprezentowane zostaną pamiętniki Romana hr. Potockiego i Ambasadora USA w Polsce Hugh Gibsona.

Gośćmi resursy będą Piotr Jegliński, właściciel wydawnictwa Editions Spotkania, który wydał wspomnienia hr Potockiego zatytułowane „W trzech wojnach", oraz Jan-Roman Potocki  współedytor książki Hugh Gibsona „Amerykanin w Warszawie”, wnuk Romana Potockiego.

Wydarzenie odbędzie się w Sali Balowej dawnej rezydencji  magnackiej. Początek o godz. 17:00.

 

Dzieje Romana hr Potockiego, starszego syna Józefa Potockiego oraz Heleny z Radziwiłłów, stanowią nie tylko świadectwo dziejów polskiej arystokracji w zaborze rosyjskim, ale przede wszystkim są historią odzyskania przez Polskę Niepodległości. Autor był żołnierzem I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Był adiutantem generała Antoniego Listowskiego, dowodzącego drugą armią na froncie wołyńskim. Opisuje wiele nieznanych dotąd faktów z wojny, oraz jako uczestnik negocjacji i bezpośredni aktor teatru wojennego.

Z kolei Hugh Gibson, młody amerykański dyplomata, w 1919 r. został mianowany przez Prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona pierwszym posłem Stanów Zjednoczonych w Polsce. Podczas pobytu w Warszawie zaprzyjaźnił się z Potockimi i bywał w Łańcucie. Z wnikliwą spostrzegawczością i dowcipem opisał pierwsze lata Niepodległej Polski.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

 • 15 Sty, 2021
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Lekarze zachęcają do szczepień
  Łańcuccy lekarze, członkowie grupy muzycznej DOC., zachęcają do szczepień przeciwko koronawirusowi. Gastroenterolog Tomasz Ryznar i neurolog Konrad Baum pierwszą dawkę...
 • 02 Sty, 2021
  Żołynia Skarbnica wspomnień
  Żołynia Skarbnica wspomnień
  Zdjęcia rodzinne, dokumenty i zapisy dźwiękowe rozmów z najstarszymi mieszkańcami – na takie materiały wspomnieniowe czeka Gminny Ośrodek Kultury w...
 • 30 Gru, 2020
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  Pierwsza odnowiona piwnica w Jaśliskach
  W Jaśliskach w Beskidzie Niskim odnowiona została pierwsza z licznych w tym dawnym miasteczku zabytkowych piwnic. Samorząd ma nadzieję, że...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj