Dr Bogusław Wójcik: Stan wojenny planowano dużo wcześniej
Fot. ipn.gov.pl

Dziś przypada 37. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Jak mówi gość Polskiego Radia Rzeszów, doktor Bogusław Wójcik z rzeszowskiego IPN, władza już od Sierpnia 1980 roku poszukiwała możliwości zahamowania społecznych dążeń do demokratyzacji życia.

Mimo podpisywanych ze strajkującymi porozumień, tworzono takie ciała jak np. Komitet Obrony Kraju, których celem było przygotowanie jakiegoś planu umożliwiającego utrzymanie władzy.

Przed stanem wojennym trzeba było przećwiczyć procedury, przygotować miejsca dla internowanych, to świadczy o tym, że planowano go dużo wcześniej - mówi Bogusław Wójcik.

Jak dodaje rzeszowski historyk, mimo uderzenia w "Solidarność", w wielu miejscach doszło do protestów przeciwko stanowi wojennemu. Miały one miejsce także na Podkarpaciu, m.in. w WSK Rzeszów i Mielec, Hucie Stalowa Wola, Hucie Szkła i PKS w Jarosławiu, Fabryce Pras Automatycznych i Pollenie Astrze w Przemyślu czy PKS w Krośnie.

Zdaniem Bogusława Wójcika nie wytrzymuje konfrontacji z faktami teza o tym, że stan wojenny zapobiegł radzieckiej interwencji w Polsce. Rosjanie byli uwikłani w wojnę w Afganistanie, a kilka dni przed stanem wojennym Wojciech Jaruzelski rozmawiał z marszałkiem ZSRR Wiktorem Kulikowem prosząc o radzieckie wsparcie, którego jednak nie otrzymał.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

4 komentarzy

 • August 14 Gru, 2018

  Decyzje osób wyznaczonych do internowania były przygotowane w lutym 1981roku. Przykładowo świadczą o tym nakazy zatrzymania i doprowadzenia " do Nowej Wsi " a 13 grudnia 1981są to Uherce. Bodajże w miesiącu lutym doszło do zmiany nazwy tej miejscowości.

 • Gustek 14 Gru, 2018

  Decyzje dotyczące osób wyznaczonych do internowania były opracowane w miesiącu lutym 1981roku. Dla przykładu nakazy zatrzymania i doprowadzenia były napisane " do Nowej Wsi " a 13 grudnia 1981r. były to Uherce. Bodajże w lutym została zmieniona nazwa Nowej Wsi na Uherce.

 • Walter 13 Gru, 2018

  Mam nadzieje ze W. Jaruzelski odpowie za swoje grzechy przed Bogiem.

 • Observator 13 Gru, 2018

  Stan wojenny to była wojna przygotowana i wytoczona Narodowi Polskiemu nie tyko przez generałów , ale również ich zauszników Pseudopolaków. Są to lata wyjęte z właściwego rozwoju Polski. Niektórzy chcieliby chętnie powrócić do tych ich dobroci...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj