Dębica lepiej zabezpieczona przed powodzią
fot. A. Kutrzeba

Zakończono kolejną, chroniącą przed powodzią inwestycję na Podkarpaciu .  W Dębicy i pobliskiej wsi Kędzierz umocniono i podniesiono oraz  zbudowano nowe odcinki wałów przeciwpowodziowych zabezpieczających  przed wodami Wisłoki.

Decyzja o inwestycji zapadła po ataku żywiołu w 2010 roku. Wtedy woda wystąpiła z brzegów przechodząc przez niskie wały i zalała teren byłego Igloopolu oraz część przemysłowo - gospodarczą miasta.

Aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości  wzniesiono trzy nowe odcinki obwałowania o długości ponad 2 km. Rozbudowano także dwa istniejące odcinki obwałowań Wisłoki w Dębicy o łącznej długości  2 km 400 m. To  wał przylegający do al. Jana Pawła II  oraz wał chroniący Firmę Oponiarską. Wszystko to ma  zapewnić ochronę mienia i życia ponad 250 mieszkańców oraz zabezpieczyć obiekty użyteczności publicznej oraz przedsiębiorstwa zlokalizowane na obszarze zalewowym. 

Koszt oddanej właśnie do użytku inwestycji to prawie 13 mln 562 tys. zł.  Z tego 5 mln  529 tys. pochodziło z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 12 Gru, 2018

    Dobrze, że realizowany jest program rozbudowy- podnoszenia istniejących ii budowy nowych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż rzek na Podkarpaciu. Zaniedbania w tym zakresie z przeszłości były bowiem bardzo duże. Ważnym jest przy tym wyeliminowanie zakusów lokalizacji i realizacji budynków w strefach zalewowych.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj