Beata Kot o kolejnych podkarpackich Pomnikach Historii
Fot. M.Cynkar

Wydłużyła się lista  Pomników Historii. Były  na niej  3 obiekty z Podkarpacia , teraz jest 7.  Do  tego elitarnego  grona dołączyły: Twierdza Przemyśl i Staromiejski Zespół Przemyśla oraz kopalnia w Bóbrce.  Dokumenty potwierdzające nadanie  statusu wręczono w Warszawie w obecności prezydenta Andrzeja Dudy,  podczas gali  „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”. 

Jak powiedziała na naszej antenie Beata Kot - wojewódzki konserwator zabytków, tytuł Pomnika Historii  nie wiąże się z żadnym dofinansowaniem, ale  w konkursach  przyznawane  są za niego dodatkowe punkty.  Przygotowywane są też  kolejne wnioski o wpisanie podkarpackich zabytków na listę Pomników Historii. Dotyczą one  Baranowa Sandomierskiego , Bliznego i Haczowa.  

Pomnik Historii to najwyższa forma ochrony zabytku w Polsce. Taki status mogą uzyskać tylko pamiątki przeszłości „o szczególnej wartości dla kultury”, są to najcenniejsze i najbardziej prestiżowe  obiekty  w kraju. Pomniki Historii są ustanawiane od 1994 roku.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj