Zapomniany, wybitny sportowiec z Komańczy
Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Należał do najpopularniejszych sportowców międzywojennej Polski, sława pomogła mu przetrwać obóz koncentracyjny. 26 lat temu (7.12.1992)   zmarł pochodzący z Komańczy Alojzy Ehrlich  - tenisista stołowy, medalista mistrzostw świata o żydowskich korzeniach. Był uważany za najlepszego zawodnika klubu   Hasmonei Lwów.

W 1930 roku Alojzy Ehrlich przeniósł się do Francji  ale w zawodach oficjalnie występował jako reprezentant Polski. Podczas II Wojny  Światowej został aresztowany przez Niemców i wysłany do Auschwitz  -  przeżył dzięki swojej popularności: Niemcy wykorzystywali jego sławę  w celach propagandowych. Pokazywali, że żyje i  jest w dobrej kondycji, przez co próbowali zaprzeczać wiadomościom o masowej zagładzie Żydów   -  przypomina redaktor naczelny wydawnictwa "Podkarpacka Historia" Szymon Jakubowski. 

Po wojnie Alojzy Ehrlich pozostał na Zachodzie. Polskie władze nie zgodziły się by reprezentował nasz kraj. Występował w drużynie francuskiej do 1963 roku, zdobywając wiele międzynarodowych tytułów. Zmarł 7 grudnia 1992 roku w Paryżu.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj