Na Podkarpaciu brakuje rodzin zastępczych
Źródło fot. pixabay.com

Na Podkarpaciu brakuje rodzin zastępczych. Między innymi jak zwiększyć ich liczbę, a potem pomagać w opiece nad dziećmi dyskutowali uczestnicy konferencji "Dziecko w pieczy i co dalej"? Została ona zorganizowana przez Fundację Wielkie Serce dla dzieci, która od lat wspiera rodzicielstwo zastępcze w regionie.

Przeniesienie dziecka z domu rodzinnego do pieczy zastępczej to ostateczność i podyktowana dobrem małoletniego - podkreślali uczestnicy konferencji. Do takich sytuacji dochodzi, gdy rodzina nie jest w stanie zapewnić potomkowi odpowiedniej opieki np. z powodu patologicznych zachowań opiekunów. Pobyt w rodzinie zastępczej daje szanse dziecku na lepszy start i naukę prawidłowych zachowań.

Stąd tak ważne jest zwiększanie liczby rodzin zastępczych. Nie jest to proste, gdyż wiele osób obawia się, że sobie nie poradzi. By do takich sytuacji nie dochodziło rodziny zastępcze mają coraz większe wsparcie między innymi od koordynatorów pieczy zastępczej.

Na Podkarpaciu funkcjonuje 1255 rodzin pieczy zastępczej, w których przebywa 1836 dzieci.

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Artykuły powiązane

 • 21 Sty, 2019
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Spór o szefa sejmikowej Komisji Rewizyjnej trwa
  Przewodniczący podkarpackiej Platformy Obywatelskiej poseł Zdzisław Gawlik zapowiedział,że klub Koalicji Obywatelskiej będzie nadal zgłaszał Andrzeja Szlęzaka na szefa sejmikowej Komisji...
 • 21 Sty, 2019
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W Rzeszowie lekcje o mowie nienawiści.
  W rzeszowskim Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 9 nauczyciele prowadzą z uczniami zajęcia o mowie nienawiści. Takie lekcje mają...
 • 21 Sty, 2019
  Ponad 150 wystawców na targach ślubnych
  Ponad 150 wystawców na targach ślubnych
  Czy da się zorganizować całe wesele w jeden weekend? Odpowiedź na to pytanie 19 i 20 stycznia poznały przyszłe pary...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj