"Terytorialsi" przysięgali w Tarnobrzegu
Fot. Wanda Piasek

147 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej składało przysięgę na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu. Była to dwunasta i ostatnia już w tym roku tego typu uroczystość w naszym województwie.

"Terytorialsi" ślubowali na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady, Łukasza Cieplińskiego, powierzono w opiekę Podkarpackiej Brygadzie.

Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Obejmowało ono ćwiczenia z zakresu posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

Teraz żołnierze Podkarpackiej Obrony Terytorialnej rozpoczną trwające 3 lata szkolenia indywidualne. Będą się one odbywały w poszczególnych batalionach, rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Misją Wojsk Obrony terytorialnej w czasie pokoju jest wspieranie ludności lokalnej podczas klęsk żywiołowych. Natomiast w razie wojny "Terytorialsi" mają uzupełniać bojowe działania operacyjne polskiej armii.

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Artykuły powiązane

 • 19 Maj, 2020
  Ogniwo wodorowe
  Ogniwo wodorowe
  Czy wodór to paliwo przyszłości? Takie pytanie zadają sobie naukowcy i pracują nad udoskonaleniem wodorowego ogniwa paliwowego - wpisującego się...
 • 26 Maj, 2020
  Koła Gospodyń Wiejskich działają w czasie epidemii
  Koła Gospodyń Wiejskich działają w czasie epidemii
  Szycie maseczek dla seniorów i pomoc potrzebującym - to zajęcia, jakim w czasie pandemii poświęciły się niektóre Koła Gospodyń Wiejskich...
 • 26 Maj, 2020
  W Rzeszowie powstanie studium zagospodarowania miasta
  W Rzeszowie powstanie studium zagospodarowania miasta
  Rzeszowscy radni zdecydowali jednogłośnie o rozpoczęciu prac związanych z przygotowaniem studium zagospodarowania miasta. Ostatni raz taki dokument został przygotowany w...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj