102. rocznica urodzin Tadeusza Kantora
Fot. Roman Adamski

Dwie wystawy nawiązujące do Tadeusza Kantora otwarto w Wielopolu Skrzyńskim w 102. rocznicę urodzin artysty. W miejscowym Muzeum można oglądać fotografie Małgorzaty Palki pod wspólnym tytułem "Moja Rodzina w Wielopolu...". Jak powiedziała autorka, wnuczka siostry Kantora - wiele zdjęć rodzinnych prezentowanych jest po raz pierwszy. Można zobaczyć m.in. artystę i jego najbliższych podczas wystawienia sztuki "Wielopole, Wielopole..." w miejscowym kościele, są też współczesne obrazy miasteczka.

Drugą ekspozycję pod hasłem "Wielopole, Wielopole... - Wojsko" przygotowała krakowska Cricoteka. Składają się na nią militarne elementy scenografii z różnych spektakli. Bogdan Renczyński, kurator wystawy, przed laty aktor Teatru Cricot 2, przypomniał, że w twórczości Kantora kondycja żołnierza i dramat wojny odgrywały ważną rolę. Dodał, że wątki wojskowe występowały w każdym przedstawieniu.
Obie wystawy można oglądać do września.

Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora od 11 lat działa w wyremontowanym budynku starej plebanii, gdzie Kantor spędził swoje dzieciństwo. W dzisiejszych spotkaniach rocznicowych w Wielopolu uczestniczyła też siostrzenica artysty Krystyna Palka.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj