Drób nie musi być już izolowany
Żródło: pixabay.com

Skrzydlate ptactwo domowe, czyli kury, kaczki czy gęsi mogą być wypuszczone z budynków zamkniętych, gdzie były przetrzymywane w związku z zagrożeniem grypą ptasią.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa nowe regulacje obowiązują od dzisiaj. Należy jednak przestrzegać pewnych warunków powiedział dr Janusz Ciołek, zastępca wojewódzkiego podkarpackiego lekarza weterynarii. Powinno się nadal ograniczać kontakt ptaków domowych z dzikim ptactwem, a pasza i woda powinny być tak zabezpieczone, by nie było do nich dostępu dla innych zwierząt niż domowych. Należy też ograniczyć dostęp domowego ptactwa do tych zbiorników wodnych, z których korzystają inne zwierzęta.

W dużych fermach drobiarskich nadal obowiązuje nakaz wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściem do budynków. Minionej zimy stwierdzono na Podkarpaciu cztery ogniska ptasiej grypy u ptaków domowych, co oznaczało całkowite wyeliminowanie zarażonych stad. Od połowy marca w Polsce nie stwierdzono już ani jednego ogniska tej choroby, stąd nowe rozporządzenie ministra rolnictwa.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj