Dyskutowali o przyszlości bibliotek i czytelnictwa
fot. PBW Rzeszów

Nowe formy udostępniania zbiorów proponuje swoim czytelnikom Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie. Można poprosić o wysłanie mailem skanu lub ksero wybranych fragmentów książek lub czasopism oraz zamówić książkę papierową do domu. "Wtedy dostarcza ją kurier, co znacznie ułatwia życie szczególnie zabieganym czytelnikom" - powiedziała nam dyrektor Beata Michałuszko.

O wyzwaniach, jakie stoją przed bibliotekarzami mówili uczestnicy konferencji "Spotkajmy się w Bibliotece XXI wieku", która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Najważniejsza zmiana dotyczy coraz szerszego korzystania z platform cyfrowych, które pozwalają szybko wypożyczać książki i kontaktować się z biblioteką na odległość.

Coraz więcej czytelników sięga też po audiobooki. Według językoznawcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Kazimierza Ożoga, obserwujemy zmierzch kultury pisma na rzecz kultury piśmienności elektronicznej. "Dzisiaj wiedzę zdobywa się nie przez czytanie książek, lecz w sposób operacyjny - poprzez obserwację ekranów" - stwierdził w rozmowie z nami profesor Ożóg.

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj