K.Prendecki o świętowaniu 100-lecia odzyskania niepodległości
Fot. J.Jaracz

250 tysięcy uczestników Marszu Niepodległości organizowanego głównie przez narodowców to fenomen - uważa socjolog doktor Krzysztof Prendecki . Zdaniem naszego gościa polega on na tym, że ugrupowania narodowe (jego główni organizatorzy) w wyborach parlamentarnych mają znikome poparcie. Sukces frekwencyjny marszu mógł być też  efektem zamieszania wokół jego zorganizowania i tego, że miał być zakazany. W opinii socjologa dużo osób wzięło w nim udział  z przekory, by zademonstrować ,  "że nikt nie będzie im zakazywać w tego rodzaju uczestniczyć".

Jak zauważa nasz gość  dla sporej części społeczeństwa jedynymi elementami  patriotycznego uniesienia związanego z dniem niepodległości było uczestniczenie  w mszy świętej i wywieszenie  biało czerwonej flagi. Doktor Prendecki dodaje jednak, że oprócz tradycyjnych, oficjalnych uroczystości składania wieńców,  w tym roku więcej było ofert do radosnego świętowania.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuły powiązane

1 komentarz

  • Observator 13 Lis, 2018

    Uczczenie Rocznicy Niepodległości w formie uroczystych i masowych marszów/pochodów jest wyrazem integracji Polaków i patriotyzmu. Wykorzystanie szansy uzyskania Niepodległości oprócz wysiłku elity politycznej i wojskowej poparte było masowym i powszechnym działaniem Polaków.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.
Zapoznaj się z Zasadami publikowania komentarzy na stronie radio.rzeszow.pl

Polskie Radio Rzeszów

Adres:
Zamkowa 3
35-032 Rzeszów
Telefon:
+48 17 852 15 01
Faks:
+48 17 875 05 03

Dodatkowe informacje

Dodatkowe informacje:

Antena: + 48 17 222 22 22

Newsroom: +48 17 875 01 50

Studia terenowe

Ostatnie komentarze

Potrzebujesz pomocy? kliknij tutaj